Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

19.10.2022Piast Gliwice awansował do kolejnej rundy Pucharu Polski

Piast do awansu do 1/8 finału Fortuna Pucharu Polski potrzebował dogrywki. W regulaminowych 90. minutach padł remis 0-0, ale w dodatkowym czasie, dzięki grze w przewadze, zawodnikom z Gliwic udało się potwierdzić swoją wyższość w rywalizacji ze Stalą Mielec. Do siatki trafiali Gabriel Kirejczyk, Alexandros Katranis oraz Tom Hateley. W piątek w samo południe Niebiesko-Czerwoni poznają kolejnego rywala w pucharowych zmaganiach.

Spotkanie w skrócie
- Pierwsze minuty pucharowej rywalizacji w Mielcu upłynęły na wzajemnym badaniu się drużyn. Dla obu zespołów były to też pierwsze minuty na poznanie i dogranie się zawodników, którzy albo nie otrzymywali zbyt wielu ligowych szans, albo w takim zestawieniu nie rozegrali zbyt wielu spotkań. Piast próbował atakować mając aktywnych zawodników na skrzydłach, z kolei gospodarze zawodów posiłkowali się stałymi fragmentami gry, by zagrozić bramce strzeżonej przez Karola Szymańskiego. Gliwiczanie zdobywali przestrzenie i dłużej utrzymywali się przy piłce, ale strzałów i klarownych sytuacji dla obu stron było jak na lekarstwo w pierwszej części meczu.

-Po przerwie spotkanie znacznie się ożywiło, zawodnicy podkręcili tempo i dużo więcej działo się pod obiema bramkami. Dużo więcej okazji i wreszcie zatrudniani byli golkiperzy. Więcej pracy miał bramkarz Stali Mielec dla którego był to debiutancki występ. Emocje stale rosły, a najwięcej było ich w samej końcówce, kiedy to za sprawą Gabriela Kirejczyka doszło najpierw do wykluczenia jednego z rywali, który w czystej sytuacji sfaulował napastnika Piasta. Ten sam zawodnik w doliczonym czasie gry miał piłkę meczową na nodze, ale trafił w bramkarza i dla finalnych rozstrzygnięć  konieczna była dogrywka.

W dodatkowej półgodzinie, grający z przewagą jednego piłkarza zawodnicy Piasta dali popis skuteczności. Najpierw skorzystali z prezentu Mateusza Dudka, a na listę strzelców wpisał się wspomniany wcześniej Kirejczyk. Kolejne bramki okazały się być kwestią czasu. Niebiesko-Czerwoni wykorzystali swoją przewagę i zdominowali przeciwnika. Do siatki jeszcze w pierwszej części dogrywki trafił Alexandros Katranis, a wynik rywalizacji ustalił Tom Hateley. Piast pokonał Stal po raz czwarty w historii potyczek pucharowych i zameldował się w 1/8 finału tegorocznych rozgrywek.

Najciekawsze akcje
11': Wygrany pojedynek i dośrodkowanie Michaela Ameyaw w pole karne stworzyło szansę dla Piasta, ale Mateusz Dudek zdołał interweniować.
16': Stal próbowała wykorzystać stały fragment gry, by wyjść na prowadzenie, ale w dogodnej sytuacji w światło bramki nie trafił Fabian Hszpański.
27': O mały włos, a kapitalną bramkę zdobyłby Jakub Holubek. Słowacki obrońca sprytnie i z elementem zaskoczenia starał się przelobować bramkarza Stali. Zabrakło niewiele, bo piłka po tej próbie obiła poprzeczkę.
48': Paweł Żyra zdecydował się na strzał z dystansu, ale trafił prosto w środek bramki, gdzie ustawiony był Karol Szymański.
64': Niebiesko-Czerwoni zamknęli gospodarzy w obrębie szesnastki, w akcji, w której były aż trzy próby strzałów niewiele się zdało, bo ostatecznie golkiper mielczan oddalił zagrożenie.
73': Indywidualna akcja Michała Chrapka zakończona strzałem. Pomocnik gliwiczan był bliski sukcesu, ale trafił w słupek.
77': Said Hamulić z bliska przeniósł piłkę nad poprzeczką.
84': Zza szesnastu metrów strzał na bramkę oddał Fabian Hiszpański, ale dobra interwencja po stronie Karola Szymańskiego wyjaśniła tę sytuację.
89': Kolejna próba z dystansu gospodarzy. Tym razem z mocnym strzałem Saida Hamulicia poradził sobie bramkarz Piasta.
90+3': Zryw i kontratak Piasta. Na czystą sytuację wyszedłby Gabriel Kirejczyk, gdyby nie faul Macieja Wolskiego. Pomocnik Stali za przerwanie tej akcji musiał zobaczyć czerwoną kartkę.
90+5': W samej końcówce blisko zwycięskiej bramki był Kirejczyk, ale trafił w bramkarza. Marcin Flis nie dopuścił do dobitki i zdążył wybić futbolówkę. Dogrywka!
93': Główka Patryka Dziczka ponad bramką. Dobra sytuacja Piasta już na początku dogrywki.
99': Fatalny błąd Mateusza Dudka, który we własnym polu karnym podał do... Michała Chrapka. Pomocnik wyłożył piłkę Gabrielowi Kirejczykowi, a ten dopełnił formalności - 0-1!
105'+1: Idealne podanie Toma Hateley'a na kilkadziesiąt metrów do Alexandrosa Katranisa. Grek doskonale przyjął futbolówkę i w sytuacji sam na sam pokonał bramkarza mieleckiego zespołu - 0-2!
108': Znakomita interwencja w obronie Miguela Munoza, który zdjął piłkę
112': Szybko rozegrany wyrzut z autu plus odrobina szczęścia w dryblingu Toma Hateley'a pozwoliły Anglikowi podwyższyć prowadzenie Piasta - 0-3!

Z perspektywy trybun
- Spotkanie #STMPIA zostało rozegrane na Stadionie Miejskim w Mielcu.
- Przy okazji meczu pucharowego trener Waldemar Fornalik dokonał kilku zmian. W bramce stanął Karol Szymański, a w polu od pierwszej minuty zagrali: Miguel Munoz, Alberto Toril, Michał Kaput, Michael Ameyaw.
- Podobnie jak w rywalizacji sprzed dwóch lat, mecz Stali z Piastem zakończył się remisem i do rozstrzygnięcia losów awansu konieczna była dogrywka.