WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

15.04.2022Rodzaje i właściwości past do zębów

 
Na rynku produktów do higieny jamy ustnej znajdziesz setki, a nawet tysiące past do zębów. Którą z nich należy wybrać? To oczywiście zależy od tego, na jaki efekt podczas szczotkowania zębów liczysz. Chcesz, by Twój uśmiech był znowu śnieżnobiały? Może zależy Ci na skutecznej walce z kamieniem nazębnym? A może cierpisz na nadwrażliwość zębów? Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Przeczytaj poniższy tekst i poznaj rodzaje past do zębów oraz ich właściwości.
 
Pasty wybielające to bardzo popularny rodzaj pasty do zębów. Komu bowiem nie zależy na białym i lśniącym uśmiechu? Pasty wybielające zawierają wiele przydatnych substancji, np. nadtlenek karbamidu, węgiel aktywny, nadtlenek wapnia czy wodorowęglan sodu. Ważną rolę pełnią również enzymy o właściwościach wybielających, np. oksydaza glukozy, rozkładająca naloty i przebarwienia. Pasty wybielające powinny mieć także współczynnik ścieralności na poziomie nie większym niż 45 RDA. Dzięki właściwościom ścierającym usuwają osady podczas szczotkowania zębów. Jeśli współczynnik jest wyższy, dana pasta nie powinna być stosowana częściej niż raz na tydzień.
 
Pasty przeciwko próchnicy
W pastach działających przeciwpróchniczo powinien znajdować się fluor. Rolą tego pierwiastka jest zabezpieczenie szkliwa przed kwasami i bakteriami pochodzącymi z jedzenia, a także remineralizacja szkliwa i zmniejszenie podatności zębów na ubytki. Spożycie zbyt dużych ilości fluoru może skutkować zatruciem, więc pasty przeciwko próchnicy nie powinny zawierać więcej niż 14500 ppm. W takich produktach możesz natknąć się także na hydroksyapatyt – bliźniaczo podobny do substancji, z której zbudowane jest szkliwo zębowe. Odpowiada on za wzmacnianie szkliwa, odbudowę mikroubytków oraz ogólną ochronę przed próchnicą. Tego typu pasty znajdziesz na stronie https://smilesonic.com/pl/kategoria-produktu/pasty-do-szczoteczek-sonicznych/
 
Pasty antybakteryjne
W składzie pasty antybakteryjnej powinny znajdować się ekstrakty ziołowe, chlorheksydyna, złoto koloidalne, tlen aktywny czy jony magnezu. Wspomniane substancje zapobiegają rozwojowi bakterii przy stanach zapalnych, notorycznym krwawieniu, a także po zabiegach chirurgicznych. Pamiętaj, aby z uwagi na silne działanie nie stosować pasty antybakteryjnej codziennie.
 
Pasty remineralizujące
Wzmacniają oraz odbudowują strukturę zęba. Zawierają fluor oraz hydroksyapatyt. Ta druga substancja wnika w szkliwo, tworząc tym samym powłokę ochronną na jego powierzchni. Ważnymi składnikami past remineralizujących powinny być także wapń, fosfor i magnez, które pomagają uzupełniać ubytki szkliwa.
 
Pasty przeciwko kamieniowi
Pasty przeciwko kamieniowi zapobiegają osadzaniu się płytki nazębnej, a także uszczelniają szkliwo. Ponadto obecne w nich enzymy rozpuszczają ją dzięki mechanicznemu ścieraniu. Niektóre produkty zwalczające kamień zawierają również chlorheksydynę, której zadaniem jest usuwanie bakterii i osadów z powierzchni szkliwa.
 
Pasty do protez i aparatów
Pasty przeznaczone dla osób z protezami lub aparatami ortodontycznymi powinny posiadać niski współczynnik ścieralności oraz substancje, które łagodzą podrażnienia po kontakcie 
z ostrymi elementami. Do tej grupy należą: witamina B5, alantoina oraz aloes leczniczy. Pamiętaj, aby podczas szczotkowania zębów poświęcać szczególną uwagę protezom 
i aparatom, gdyż zbiera się nich bardzo dużo bakterii oraz resztek żywności.
 
Pasty na nadwrażliwość
Nadwrażliwość to problem, z którym boryka się naprawdę wielu ludzi niezależnie od wieku czy płci. Jakie składniki powinny znajdować się w pastach na nadwrażliwość? Na pewno fluor, hydroksyapatyt, witamina B5, azotan potasu i sole potasu. Rolą takiej pasty powinna być także redukcja mikrouszkodzeń i otwartych kanalików zębowych.
 
Pasty odświeżające
Zmagasz się z halitozą, czyli przewlekłym nieprzyjemnym zapachem z jamy ustnej? Wybierz pasty odświeżające z substancjami niszczącymi wolne związki siarki (będące przyczyną wspomnianej dolegliwości). W ich składzie możesz znaleźć także naturalne olejki, np. miętowe.
 
Pasty dla dzieci
Pasty rekomendowane dzieciom nie powinny przekraczać zawartości fluoru na poziomie 1000 ppm. Dodatkowo nie mogą one zawierać silikonu, parabenów czy innych sztucznych składników. Alternatywą dla obecności fluoru jest hydroksyapatyt, który po połknięciu nie przynosi negatywnych skutków dla organizmu. Pasty do zębów dla dzieci powinny posiadać przyjemny zapach oraz atrakcyjny smak.
 
Naturalne pasty
Pasty naturalne, jak sama nazwa wskazuje, oparte są na naturalnych składnikach, np. w postaci ziół czy minerałów. Mogą zawierać także olejki eteryczne oraz ksylitol. Dzięki regularnym stosowaniu naturalnych past świeży oddech zostanie z Tobą na zdecydowanie dłuższy okres. Można korzystać z nich na zmianę z innymi pastami.
 
Źródło: Smilesonic