WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

12.10.2023Rybnicki Wspólny Stół działa już od roku!

 
Swoje pierwsze urodziny świętował rybnicki „Wspólny Stół”. W gościnnych progach społecznej kuchni spotkali się wszyscy, dzięki którym miejsce tętni życiem i doskonale spełnia swoja funkcję. 
–  „Wspólny Stół” to oddolna inicjatywa społeczna, której głównym założeniem jest nakarmienie najbardziej potrzebujących przy minimalnym nakładzie finansowym na produkty żywnościowe – tak w skrócie o inicjatywie mówią pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy czuwają nad sprawnym funkcjonowaniem punktu. 
 
Mówiąc bardziej szczegółowo, „Wspólny Stół” to społeczna kuchnia działająca w Rybniku przy ul. Zebrzydowickiej 30. Miejsce dostępne jest dla każdego – przede wszystkim dla osób ubogich i bezdomnych, ale także dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą się zaangażować w pomoc innym. Każdy może tam przygotować ciepły posiłek i spokojnie go zjeść. Lokal wyposażony jest w podstawowe sprzęty przydatne podczas gotowania i zaopatrywany w produkty spożywcze umożliwiające przygotowanie pełnowartościowego posiłku. Można przynieść tam gotowy posiłek albo podzielić się produktami, z których można coś ugotować. Do dyspozycji użytkowników jest również wspólny kącik przeznaczony do odpoczynku, poczytania na miejscu książek i magazynów, czy skorzystania z komputera. 
– To niezwykle ważna inicjatywa, która wnosi ogromną wartość do naszego miasta i stanowi wzór wspólnotowego działania na rzecz potrzebujących. To inicjatywa, która zrodziła się z serc pełnych empatii, dobroci i kreatywności, a teraz staje się integralną częścią Rybnika. „Wspólny Stół” to nie tylko miejsce, w którym ludzie dostają ciepły posiłek, ale także otrzymują wsparcie, godność i nadzieję. To miejsce, w którym solidarność społeczna nabiera prawdziwego znaczenia, a ludzie łączą siły, aby pomagać sobie nawzajem – napisał w piśmie gratulacyjnym dla Wspólnego Stołu prezydent Rybnika Piotr Kuczera. 
Pierwsze urodziny placówki były okazja do przedstawienia oraz wyróżnienia osób i instytucji zaangażowanych w projekt. Była to też możliwość pokazania sukcesów i porażek – 
 
W programie znalazły się: fotorelacja z rocznego funkcjonowania Wspólnego Stołu oraz premiera filmu pokazującego kuchnię społeczną jako modelowego przykładu zrównoważonej pomocy żywnościowej i odpowiedzi na kryzysy – energetyczny, bezdomności, inflacyjny, związany z wojną w Ukrainie. 
–  Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w ten projekt – jego autorkom, pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku i Urzędu Miasta Rybnika, wolontariuszom, darczyńcom, osobom, które ze „Wspólnego Stołu” skorzystały. To Państwa aktywność sprawiła, że to miejsce stało się prawdziwą oazą pomocy i wspólnoty oraz modelowym przykładem odpowiedzi na kryzysy współczesności – mówił obecny na uroczystości zastępca prezydenta Rybnika Piotr Masłowski. 
 
Jak na profil miejsca przystało, nie mogło zabraknąć smakowitości. Był urodzinowy tort i degustacja potraw przygotowanych przez uczniów Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej oraz opiekunów i wolontariuszy Wspólnego Stołu. 
W ramach swojego „roczku” Wspólny Stół zaprasza również na warsztaty kulinarne z udziałem gościa specjalnego Adama Borowicza. Wspólne gotowanie żuru ze znanym śląskim kucharzem zaplanowano w czwartek, 12 października o godzinie 12.00. 
 
Źródło: UM Rybnik