WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

29.04.2022Rybnik pomaga Ukrainie - przekazał samochód do transportu wody pitnej

 
Woda dla Irpienia i Buczy
 
Dziś Miasto Rybnik oraz krakowscy aktywiści skupieni wokół inicjatywy Woda dla Irpienia ruszyli w drogę, żeby przekazać ciężarówkę do zaopatrywania w wodę pitną mieszkańców Irpienia, Buczy, Hostomela i Worzela. Dziesiątki tysięcy mieszkańców tych podkijowskich miejscowości zostało pozbawionych dostępu do wody pitnej w wyniku zbombardowania infrastruktury wodociągowej. 
 
W wyniku agresji Rosji na Ukrainę i zniszczenia infrastruktury wodociągowej dziesiątki tysięcy osób zostało pozbawionych dostępu do wody pitnej. Niedawno burmistrz Irpienia wystąpił do społeczności międzynarodowej z prośbą o pomoc w zorganizowaniu środków do transportu wody pitnej – beczkowozów, cystern, które pozwolą na dostarczanie wody do mieszkańców Irpienia, Buczy, Hostomela i Worzela
– Każda pomoc w zakresie środków transportu wody jest niezmiernie potrzebna. Jedna ciężarówka pozwoli obsługiwać nawet 3500 mieszkańców dziennie – pisał OleksandrMarkushyn, mer Irpienia. 
 
Samorząd Rybnika i krakowscy aktywiści postanowili odpowiedzieć na ten apel, dostarczając samochód i kontenery do transportu wody pitnej. Samochód został przekazany przez Miasto Rybnik, natomiastkontenery pochodzą ze zrzutki Woda dla Irpienia, zainicjowanej przez aktywistów skupionych wokół Krakowskiego Alarmu Smogowego, Fundacji Gentesoraz Lovekrakow. 
- Zniszczenia powstałe w mieście w trakcie rosyjskiego ataku objęły również miejski tabor pojazdów komunalnych, dlatego od razu zdecydowaliśmy się odpowiedzieć na apel burmistrza Irpienia o pomoc. Zapewnienie transportu i wody jest tam aktualnie jedną z najważniejszych potrzeb – mówi Piotr Kuczera prezydent Rybnika – Dlatego Miasto Rybnik przekazuje samochód do transportu wody, a w następnych tygodniach wyjedzie kolejny samochód. Szykujemy też transport z pomocą humanitarną w ramach Śląskiego Związku Gmin i Powiatów– podsumowuje Kuczera.
- Bez wody podobnie jak bez powietrza - nie da się żyć.Kiedy usłyszeliśmy o tysiącach ludzi pozbawionych dostępu do wody pitnej, postanowiliśmy uruchomić zrzutkę iwesprzeć mieszkańców podkijowskich miejscowości. Problemy z zaopatrzeniem w wodę są ogromne w wielu miejscach dotkniętych wojną, dlatego też już wkrótce postaramy się dostarczyć wsparcie do innych miejscowości w Ukrainie– mówi Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego i inicjator akcji.
 
Rybnik wesprze ukraińskie miasto Irpień dwoma używanymi samochodami – ciężarowym Jelczem z 2000 roku oraz osobowo-dostawczym Fordem z 2004 roku. Obaj pojazdy pochodzą z taboru Rybnickich Służb Komunalnych.Na wniosek Prezydenta Miasta Rybnika, uchwałę w sprawie przekazania samochodów rybniccy radni podjęli na czwartkowej sesji Rady Miasta.
Ciężarowy Jelcz, na który załadowanych zostanie 8 nowych, atestowanych mauzerów, czyli zbiorników na wodę pitną, zakupionych w ramach inicjatywy „Woda dla Irpienia”.
 
Drugi rybnicki samochód – osobowo-dostawczy Ford – trafi do Irpienia w najbliższym czasie, również przywożąc ze sobą niezbędną pomoc - m.in. leki, łóżka, koce czy materace.
 
Źródło: Urząd Miasta Rybnika