WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

07.03.2022Serce Gliwic bije dla Ukrainy

 
Za nami niezwykłe wydarzenie charytatywne „Gliwice dla Ukrainy”. W gliwickiej Cechowni spotkało się wielu ludzi wielkiego serca chcących pomóc Ukrainie, nie zabrakło też mieszkańców Ukrainy, którzy niedawno przybyli do Gliwic. Były emocjonujące koncerty, rzeczowe panele dyskusyjne i spora dawka wiedzy na temat mądrej i skutecznej pomocy. Cechownia  rozbłysła niebiesko-żółtymi barwami.
 
W obecnej sytuacji szczególnie ważna jest empatia i chęć niesienia pomocy. Bardzo się cieszę, że gliwiczanie mają tak wrażliwe i otwarte serca, angażują się w zbiórki na rzecz osób poszkodowanych w wojnie na Ukrainie i przyjmują potrzebujących pod swój dach. Potrzeby mieszkaniowe są teraz szczególnie ważne. Miasto stara się zapewnić lokale osobom przyjeżdżającym z Ukrainy, ale nasze możliwości są ograniczone, dlatego proszę przedsiębiorców i Gliwiczan mających taką możliwość, by zgłaszali gotowość zapewnienia dachu nad głową osobom uciekającym z kraju ogarniętego wojną i szukającym schronienia w naszym mieście – mówił podczas wydarzenia w Cechowni prezydent Gliwic Adam Neumann – Cieszę się, że gliwiczanie uczestniczą w spotkaniach kulturalnych i charytatywnych na rzecz Ukrainy. To wydarzenie „Gliwice dla Ukrainy”, pokazuje, jak istotne w obecnej sytuacji jest wsparcie także w takim kontekście – dodał prezydent.
 
W niedzielę, 6 marca w Cechowni przy ul. Bojkowskiej 35A, sporo się działo. Były rzeczowe panele dyskusyjne i prelekcje. Na temat dramatycznej sytuacji na Ukrainie wypowiedzieli się m.in. Bogusław Tracz (historyk, pracownik Biura Badań Historycznych katowickiego oddziału IPN; autor wielu książek) i Zbigniew Rokita (polski dziennikarz i reporter specjalizujący się w problematyce Europy Środkowo-Wschodniej i laureat Nagrody Literackiej Nike), którzy dokonali analizy społeczno-historycznej obecnej sytuacji. Gen. Grzegorz Hałupka uzupełnił dyskusję z punktu widzenia militarnego.
 
O tym, jak mądrze pomagać uchodźcom opowiadał Łukasz Gorczyński (m.in. przewodniczący zespołu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych Proste prawo dla NGO, wiceprezes Stowarzyszenia „Cała Naprzód”). O konieczności skoordynowanej i celowej pomocy mówił również prezes Gliwickiego Centrum Naukowo-Technologicznego Cechownia Grzegorz Wszołek, dziękując  wszystkim za tak duży odzew na zaproszenie do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Z kolei Joanna Mierzwicka-Buzek oraz Agnieszka Wilczyńska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach poprowadziły prelekcję „Kiedy dotyka nas kryzys…”, wskazując jak bardzo ważna w obecnej sytuacji uchodźców jest pomoc i wsparcie psychologiczne. Były też stoiska informacyjne, m.in. Miejskiej Biblioteki Publicznej, kącik dla dzieci i spotkanie z lekarkami, które udzieliły praktycznych rad, m.in. jak osoby z Ukrainy mogą skorzystać z pomocy medycznej czy uzyskać receptę.
 
W holu głównym budynku Cechowni odbyło się forum wymiany doświadczeń i wiedzy, były też  stoiska informacyjne organizacji pozarządowych angażujących się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, Politechniki Śląskiej, Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowickiej z informacjami nt. Bezpłatnej pomocy prawnej dla obywateli Ukrainy i Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach informującego o procedurze rejestracji dla pacjentów onkologicznych oraz punkt informacyjny Miasta Gliwice z najważniejszymi informacjami w zakresie skoordynowanej pomocy miasta. Na miejscu można było spotkać tłumaczy języka ukraińskiego, którzy służyli pomocą osobom chcącym uzyskać więcej informacji na temat aktualnych działań w regionie dla mieszkańców Ukrainy.
Podczas całego dnia obfitującego w przeróżne wydarzenia, w Cechowni trwała zbiórka na rzecz pomocy Ukrainie  zorganizowana przez Stowarzyszenie Cała Naprzód.
 
Zwieńczeniem niedzieli były  koncerty Jakuba Skorupa, Michała Matuszewskiego, Kroke i Vellow, które wzbudziły wiele pozytywnych  emocji. Biletem wstępu na koncerty były cegiełki, z których zakup w całości zostanie przekazany na rzecz pomocy Ukrainie. W sumie podczas wydarzenia zebrano 14 457,26 zł.
To bardzo trudny czas, który wymaga pełnej mobilizacji i zgodnego działania. Miasto koordynuje szereg przedsięwzięć i zbiórek na rzecz Ukrainy. Ważne, by pomoc była celowa i przemyślana. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jeszcze mnóstwo wyzwań przed nami, a proces pomocy będzie długotrwały. Jesteśmy głęboko dotknięci sytuacją na Ukrainie, ale swoje emocje powinniśmy teraz skierować na mądrą pomoc – mówiła podczas wydarzenia Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic.
 
Informacje dotyczące kolejnych wydarzeń charytatywnych i pomocy na rzecz Ukrainy warto sprawdzać na stronie miasta Gliwice.eu.
Organizatorami wydarzenia było Miasto Gliwice, Gliwickie Centrum Naukowo-Technologiczne Cechownia, Stowarzyszenie Nowa Cechownia i Centrum Kultury Victoria.
 
Źródło: D.Nita-Garbiec/UM Gliwice