WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

31.10.2023Sosnowiec: 750 pustostanów wraca na rynek mieszkań komunalnych!

 
W Sosnowcu rośnie liczba mieszkań, które niegdyś były pustostanami, a po remontach zostały przekazane nowym mieszkańcom. W ciągu kilku lat taką przemianę przeszło setki lokali.
 
Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu w ostatnich latach oddał nowym lokatorom rekordową liczbę mieszkań, które jeszcze do niedawna były pustostanami. Tylko w tym roku Zakład rozpisał przetargi warte 4 miliony złotych.
- Już w tym roku wykonawcy wyremontowali lokale za kwotę ponad 1 miliona złotych. Kolejne umowy za ponad 2,3 mln złotych właśnie zostały podpisane, a już niedługo rozstrzygniemy przetargi na kwotę ok. 450 tysięcy złotych - wymienia Rafał Łydek, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.
 
W 2019 roku, MZZL wyremontował 237 pustostanów za 1,7 mln zł. Rok później 167. Do 2022 roku włącznie, do nowych lokatorów trafiło blisko 650 mieszkań. - Mieszkania te stają się przede wszystkim lokalami socjalnymi. To pozwala nam na szybsze realizacje wyroków eksmisyjnych, ale nie tylko w lokalach miejskich, ale także zewnętrznych, gdzie gmina ma obowiązek zapewnić „dach nad głową” - przyznaje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
- Lokale trafiają bezpośrednio do zainteresowanych osób - nie są remontowane "na zapas". Warto dodać, że skala prac bywa naprawdę duża - mówi Jeremiasz Złotecki, zastępca dyrektora MZZL. Tak jest np. przy ul. Targowej 18, gdzie jeszcze do niedawna lokale miały jedną wspólną toaletę na korytarzu. Obecnie trwa ich wydzielanie oraz gruntowny remont.
 
Duża część pustostanów jest remontowana dzięki dofinansowaniu z Banku Gospodarstwa Krajowego.
 
Źródło: UM Sosnowiec