Sekretariat:
(32) 238 87 47
Telefon na antenę:
(32) 775 00 00
Napisz do nas:
antena@radioccm.pl
Znajdź nas na:
facebook.com/radioccm
21.08.2023Sprawdźcie jak bezpiecznie ćwiczyć podczas upałów! Kilka rad ma kardiolog z Gliwic.
Upał nie musi być powodem zaprzestania aktywności fizycznej, ale musimy przestrzegać zaleceń, które sprawią, że będzie to aktywność bezpieczna i odpowiednia do naszej sytuacji zdrowotnej – podkreśla dr Adam Staroń, ordynator oddziału rehabilitacji kardiologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
Gdy temperatura dochodzi do trzydziestu stopni Celsjusza albo przekracza tę wartość, to nie dla wszystkich wysiłek fizyczny jest wskazany. Osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego powinny mieć to na uwadze i decydować się na przykład na spacer w godzinach porannych lub wieczornych czy też ćwiczenia w pomieszczeniach klimatyzowanych.
Warto pamiętać, że upały nie sprzyjają intensywnemu wysiłkowi, organizm reaguje wtórnie do podwyższonej temperatury otoczenia, pocimy się oraz - co ma wielkie znaczenie dla pacjentów kardiologicznych - dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych czyli odruchowego spadku ciśnienia tętniczego. Dla osób z niewydolnością serca czy leczących się z powodu nadciśnienia to oznacza, że upał może mocno wpływać na samopoczucie, prowadzić do osłabienia i omdleń – podkreślił dr Staroń. W krajach, w których temperatury sięgają czterdziestu stopni, dochodzić może do wyczerpania cieplnego czy udarów cieplnych – dodaje kardiolog.
Osobom, które mimo wszystko chcą być aktywne nawet przy takich temperaturach, należy przypomnieć o kilku ważnych zasadach: po pierwsze uzupełnianie płynów: pijemy wodę często, ale w małych ilościach. Po drugie: nasza waga przed treningiem ma być taka sama jak po treningu, w upalne dni minimum dzienne to dwa litry wody do wypicia, a optymalnie trzy. Kolejna rzecz: nakrycie głowy w czasie aktywności, stosowny ubiór, przewiewny, lekki strój oraz zadbanie o ochronę przeciwsłoneczną odsłoniętych fragmentów ciała.
Jeśli podczas letniej aktywności pojawią się sygnały ostrzegawcze: uczucie osłabienia, zawroty głowy, kołatanie serca to należy przerwać taki wysiłek, schronić się w cieniu i odpocząć uzupełniając sukcesywnie płyny małymi łykami – podsumowuje specjalista.
Źródło: Szpital Miejski w Gliwicach