WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

12.01.2022Standaryzacja wyposażenia plecaków medycznych

Pierwsza w Polsce standaryzacja wyposażenia plecaków medycznych. Wygoda dla ratowników i szybsza pomoc poszkodowanym
 
Taki sam wygląd, liczba przegródek, identyczne ułożenie leków i oprzyrządowania – ratownicy z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach od dziś mają nowe plecaki medyczne. Osobne dla pacjentów dorosłych i pediatrycznych. Ułatwiają one im pracę, umożliwiając jeszcze szybszą pomoc w nagłych przypadkach. Zanim plecaki trafiły do szycia, ich funkcjonalność była konsultowana przez ratowników, którzy korzystają z nich na co dzień.
 
Torby medyczne, którymi dysponuje WPR w Katowicach wyróżniają się na tle całego kraju. W każdej z nich układ leków, strzykawek i innych przyrządów medycznych jest zawsze taki sam. 
To szczególnie ważne w przypadku zdarzeń masowych, gdy kilka zespołów medycznych musi ze sobą współpracować. Nie tracimy wówczas czasu na przeszukiwanie toreb. Wiemy konkretnie, gdzie znaleźć np. ampułkę leku, niezależnie z czyjego plecaka korzystamy. Dzięki temu możemy zyskać cenne minuty, które w przypadku ciężkich urazów mają ogromne znaczenie – komentuje Dawid Lach, ratownik medyczny z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.
 
Nowe plecaki medyczne są przygotowane według indywidualnego projektu WPR w Katowcach. Rozmiar, ilość przekładek, kieszeni i przegród zostały zaprojektowane tak, by zwiększyć funkcjonalność i wygodę korzystania. Pomocne w tym były konsultacje z ratownikami medycznymi, którzy na co dzień używają tego typu wyposażenia. To właśnie ich pomoc w przygotowaniu odpowiedniego projektu pozwoliła na znalezienie takich rozwiązań, które usprawnią codzienną pracę zespołów ratownictwa medycznego.
 
Okazało się, że w codziennej pracy ratowników pomocne będzie także oddzielenie leków i przyrządów medycznych dla dorosłych i dzieci do osobnych toreb. Po pierwsze – łatwiej sięgnąć po odpowiednie leki, po drugie – ratownicy nie muszą dźwigać wszystkiego razem.
Wyjazdy do dzieci to zaledwie kilka procent wezwań zespołów ratownictwa medycznego, nie ma potrzeby, żeby za każdym razem ratownik miał na wyposażeniu zestaw do udzielania pomocy pacjentom pediatrycznym – Michał Kucap, pełnomocnik dyrektora WPR w Katowicach ds. ratownictwa medycznego i praktykujący ratownik.
 
Do torby medycznej i plecaka pediatrycznego dołączono też pokrowce na tablety.
 
W ciągu kilku najbliższych dni ratownicy medyczni będą zapoznawać się z najnowszą procedurą i wzorcem wyposażenia plecaków tak, by jak najszybciej mogli rozpocząć pracę w najwyższym standardzie.
 
Źródło: Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach