WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

06.05.2022Studenci Politechniki Śląskiej stworzyli aplikację dla uchodźców z Ukrainy

 
Studenci Politechniki Śląskiej i Politechniki Warszawskiej stworzyli aplikację, która ma pomóc uchodźcom, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską i nie wiedzą, gdzie się mają udać. Aplikacja o nazwie „Gdzie” pomoże im znaleźć pracę, szkołę czy przychodnię.
 
Studenci Politechniki Śląskiej wzięli udział w tegorocznej edycji Datathonu #OtwarteDane, zorganizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Celem konkursu było stworzenie prototypu aplikacji, która pomoże rozwiązać bieżące problemy społeczne lub pomoże uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy odnaleźć się w Polsce.
Pomysł na aplikację wziął się z naszych obserwacji. Zauważyliśmy, że większość inicjatyw pomocowych ma charakter lokalny, główny ciężar pomocy spoczywa na samorządach. Jednocześnie nie możemy oczekiwać od osób po traumatycznych przeżyciach, że udadzą się w miejsce, które jest najbardziej przygotowane na ich przybycie. Dlatego nasza aplikacja odpowiada na podstawowe pytanie takiej osoby – „Gdzie?”, „Gdzie mam się udać?”, „Gdzie znajdę pomoc?” – mówi student PŚ Grzegorz Koperwas, jeden z członków zespołu. 
 
Dzięki aplikacji uchodźca może otrzymać listę miejsc wraz z danymi teleadresowymi.
Celem konkursu było stworzenie aplikacji korzystającej z danych udostępnionych przez GUS i inne instytucje rządowe. Skorzystaliśmy z takich baz jak dane o wszystkich placówkach edukacyjnych w Polsce czy bazy lokalizacji urzędów samorządowych – dodaje Grzegorz Koperwas.
 
Nagrodzony zespół pracował w składzie:
  • Politechnika Śląska – Wydział Matematyki Stosowanej
Grzegorz Koperwas
Kamil Kowalczyk
  • Politechnika Warszawska
Kuba Forczek
Patryk Będkowski
Ola Jamróz
Studenci w nagrodę dostali do podziału ponad 15 tysięcy złotych.
 
Więcej informacji o konkursie na stronie Podsumowanie Datathonu 2022 – Datathon #OtwarteDane (hackathon.gov.pl)
 
Źródło: Politechnika Śląska