WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

22.11.2022Szlakiem gliwickich domów towarowych

W tym roku obchodzimy stulecie oddania do użytku Domu Tekstylnego Weichmanna w Gliwicach, zaprojektowanego przez światowej sławy architekta Ericha Mendelsohna. Z tej okazji Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, działające w ramach Centrum Kultury Victoria, zaprasza 27 listopada (niedziela) o godz. 13.00 na historyczny spacer tematyczny: „Gliwickie domy towarowe: Barasch, Weichmann, Karpe i DeFaKa”.
 
Gmachy te powstały przy ówczesnej Wilhelmstrasse (obecnie ul. Zwycięstwa), najbardziej reprezentacyjnej gliwickiej ulicy i szybko stały się symbolem nowoczesnego miasta. Na ich przykładzie można prześledzić ewolucję estetyczną i ideową organizowania handlu na masową skalę w XX wieku. 
 
Autorski spacer poprowadzi dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny, historyk i krytyk architektury z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przedstawiciel „Erich Mendelsohn Initiative Circle”. Grupa ta bada obiekty zaprojektowane przez Mendelsohna pod kątem ewentualnej nominacji do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 
Spacer rozpocznie się o godz. 13.00 przed Domem Tekstylnym Weichmanna (ul. Zwycięstwa 37) i potrwa około dwóch godzin.
 
fot. M. Buksa
źródło:https://gliwice.eu/