WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

09.10.2023Trwają Rybnickie Dni Literatury!

 
Do 27 października w Rybniku trwać będą Rybnickie Dni Literatury, które rozpoczęły się 8 października. To jedno z najstarszych wydarzeń literackich w Polsce jak co roku obfitować będzie w ciekawe spektakle, koncerty i spotkania autorskie.
 
Na Rybnickich Dniach Literatury spotkamy się już po raz 54: 
– Na przestrzeni ponad 2 tygodni odbędą się 23 wydarzenia – kilkanaście spotkań autorskich i warsztatów literackich, kilka wydarzeń muzycznych oraz spektakli teatralnych. W trakcie wydarzenia poznamy laureata kolejnej edycji Honorowej Złotej Lampki Górniczej oraz Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz, która już po raz ósmy przyznana zostanie przez prezydenta miasta Piotra Kuczerę. Zapraszamy w gościnne progi biblioteki oraz Teatru Ziemi Rybnickiej, organizatorów wydarzenia – zaprasza Michał Wojaczek, Dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej
 
RDL to miejskie święto słowa, które koresponduje z innymi sztukami: 
– Chcemy, żeby Rybnickie Dni Literatury były interdyscyplinarne, żeby muzyka spotykała się ze słowem, z literaturą, z plastyką i różnego typu działaniami artystycznymi – mówi Aleksandra Klich, Dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, podkreślając, że tegoroczna edycja wydarzenia silnie koncentruje się na potrzebach zgłaszanych przez młodzież, dla której m.in. zorganizowane zostaną warsztaty kreatywnego pisania. 
 
– Zagoszczą u nas takie osoby jak: Marcin Kydryński, Marta Grzywacz, Dariusz Kortko, Katarzyna Szopa czy Monika Glosowitz – dodaje dyrektorka biblioteki. 
 
W ramach tegorocznej edycji Rybnickich Dni Literatury Powiatowa i Miejska Biblioteka publiczna w Rybniku zaprasza też na spotkania autorskie:
–  Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski, Katarzyna Kubisiowska, Katarzyna Groniec i prof. Zbigniew Kadłubek – przed nami cztery spotkania, pięć osobowości, książki i tematy, które zainspirują niejednego z naszych czytelników – czytamy na stronie rybnickiej biblioteki. 
 
W programie 54. Rybnickich Dni Literatury wyjątkowe wydarzenia także w Teatrze Ziemi Rybnickiej. To m.in. „TREElogia” czyli wernisaż wystawy malarstwa Marii Malczewskiej oraz wystawy grupy malarskiej Artystycznie Aktywni. Teatr zaprasza także na koncerty – Koncert Galowy z okazji 70-lecia powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, „Konstelacje" czyli koncert Katarzyny Groniec promujący najnowszą płytę artystki oraz uroczysty Koncert Symfoniczny z okazji Jubileuszu 90–lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, ze specjalnym udziałem Adama Makowicza.
– Bardzo się cieszę z włączenia obchodów jubileuszowych w program Rybnickich Dni Literatury, to jest symboliczny znak tego, czym szkoła muzyczna jest dla miasta – nie tylko jako jednostka edukacyjna, ale też jednostka kultury. Warto przypomnieć, że kiedy bracia Szafrankowie przybyli do Rybnika, dążyli do tego, by poprzez naukę dzieci i młodzieży, wytworzyć  środowisko kultury w zakresie sztuki wysokiej. To zmieniło oblicze naszego miasta, przekształcając je obecnie w jedno z najważniejszych ośrodków kultury Śląska, a nawet Polski – podkreśla Romana Kuczera Dyrektorka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. i A. Szafranków.
 
RDL to oczywiście także sztuki teatralne. Wystawione zostaną spektakle: „Miłostka” Teatru Na Pół,  „Czy ty to Ty?” Roberta Talarczyka, komediowe „Imię” oraz "Alicja w Krainie Czarów” dla dzieci, młodzieży i dorosłych. 
Od kilku lat w Rybnickie Dni Literatury wpisuje się także gala wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”
–  Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz towarzyszy Rybnickim Dniom Literatury od 8 lat. Ogólnopolski konkurs na najlepszą biografię rośnie w siłę, ewoluuje i jest stale wzbogacany o kolejne wydarzenia promujące czytelnictwo i zachęcające ludzi do sięgnięcia po dobrze napisaną książkę – zaznacza Julia Wójcik, Zastępca Dyrektora Centrum Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Rybnika. 
 
 Przypomnijmy, że o tegorocznego Juliusza powalczą autorzy 5 książek, wybranych spośród 40 biografii zgłoszonych do konkursu. Uznanie Kapituły – obradującej w składzie: Anna Cieplak, Agata Passent, Ewa Niewiadomska, Tadeusz Sławek, Zbigniew Kadłubek (przewodniczący), Jan Baron (sekretarz) – zdobyły książki:
 
    • Karolina Dzimira-Zarzycka, Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2022.
    • Wojciech Orliński, Kopernik. Rewolucje, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2022.
    • Krzysztof Siwczyk, Sygnał w zenicie, Wydawnictwo Austeria, Kraków – Budapeszt – Syrakuzy 2022.
    • Rusłan Szoszyn, Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2022.
    • Krzysztof Umiński, Trzy tłumaczki, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2022.
 
Zwycięzcę poznamy na gali w Teatrze Ziemi Rybnickiej 21 października. Tego dnia zostanie wręczona również nagroda za Herstorię 2023. Na  ten  towarzyszący Nagrodzie  Juliusz konkurs wpłynęło ponad 100 zgłoszeń prezentujących historie niesamowitych kobiet. W tym roku zwyciężyła historia architektki „Diana Reiter. Waszti buduje domy aniołom”. Autorka – Barbara Szwedowska (pseudonim) – otrzyma nagrodę finansową o wartości 3000 zł. 
 
Szczegółowy program tegorocznej edycji Rybnickich Dni Literatury na plakacie oraz na stronie Teatru Ziemi Rybnickiej.
 
Źródło: UM Rybnik