


06.05.2020Uczniowie piszą, aktorzy czytają. Terapeutyczne "Bajki na dobranoc" z katolickiego liceum w Cieszynie - w Internecie
Dzieci źle znoszą kwarantannę. W rozładowaniu negatywnych emocji pomaga czytanie bajek. Własne bajki terapeutyczne dla najmłodszych, napisali uczniowie Katolickiego Liceum im. Melchiora Grodzieckiego z Cieszyna. Niektóre trafią do Internetu, czytane przez aktorów z Tesinkeho Divadla.
Zaczęło się od zwykłego zadania domowego, w czasie zdalnej lekcji polskiego. Odzew przeszedł oczekiwania polonistów – powstało prawie 80. terapeutycznych „Bajek Na Dobranoc” – mówi inicjatorka pomysłu, Aleksandra Tręda, nauczycielka z Katolickiego Liceum w Cieszynie:
Plik dźwiękowy: tk_1%20BAJKI%20LO%20ks%20Tomka%20Cieszyn.mp3
„Pisanie nie było takie trudne” – wspomina z uśmiechem uczennica drugiej klasy LO, Julia Lont, autorka bajki o 4 latku, który boi się zasypiać sam:
Wierszem i prozą, o epidemii lub nie – uczniowskie bajki leczą nie tylko czytelników. Pisanie to również dla samych autorów sposób na przetrwanie kwarantanny. Mówi Paulina Kubielas, autorka wierszowanego "Apelu Pana Kruka":
Pomysłem licealistów zainteresowali się prawdziwi aktorzy ze Sceny Polskiej teatru w Czeskim Cieszynie. Postanowili nagrać bajki i wyemitować je w Internecie. Mówi Joanna Litwin, polonistka i aktorka Tesinskeho Divadla:
Emisja Bajek na dobranoc – każdego dnia, o 19:00, na stronach internetowych Tesinskeho Divadla oraz Katolickiego Liceum im. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie.
Na razie do sieci trafi 10 utworów. Niewykluczone, że projekt rozwinie się i niektóre bajki będą czytane przez samych autorów oraz ich rodziców, a być może również doczekają się pełnowymiarowych spektakli scenicznych.
W projekcie "Bajek Na Dobranoc" uczestniczą również: Biblioteka Miejska w Cieszynie oraz Publiczna w Skoczowie, które na swoich stronach będą udostępniały nagrania archiwalne.
Źródło: Katolickie Liceum im. M Grodzieckiego w Cieszynie;
foto: pixabay