WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

02.09.2022Ulica Zwycięstwa w Gliwicach zyska drugie życie! Ruszają konsultacje społeczne

 
XIX-wiecznych ulic na Śląsku. Jej zabudowania prezentują całe bogactwo stylów i tendencji artystycznych w dawnej architekturze.
 
Gliwice już od pewnego czasu przymierzają się do ożywienia ulicy Zwycięstwa, połączenia walorów historycznych ze współczesnymi oczekiwaniami mieszkańców i gości odwiedzających Gliwice. Zadaniem tym zajmuje się Zarząd Dróg Miejskich. Powstała już wstępna koncepcja przebudowy, która zawiera istotne założenia, zwłaszcza dotyczące samej drogi. Jezdnia ma być węższa i ruch samochodowy spowolniony, a chodniki szersze, co pozwoli np. na wystawienie stolików kawiarnianych, zamontowanie elementów małej architektury (np. różnego rodzaju siedzisk czy parkletów) czy posadzenie roślin. Z kolei planowany pierwotnie w koncepcji dodatkowy pas na przewożący pasażerów pojazd alternatywny może zmienić swoje przeznaczenie, gdyż ewentualny pojazd specjalny i autobusy A4 mogą poruszać się po jezdni wraz z innymi samochodami. Do rozważenia jest m.in. kwestia poruszania się na rowerze.
 
Aby jak najlepiej przygotować się do zmian na ulicy Zwycięstwa, warto poznać oczekiwania różnych użytkowników – kierowców, pieszych, rowerzystów.Ulicę Zwycięstwa wciąż przemierzają tysiące osób – w różnych celach i o różnych porach dnia. Miastu zależy na tym, aby nie była ona głównie ciągiem komunikacyjnym, ale fajnym, przyjaznym miejscem, w którym warto się zatrzymać, umówić ze znajomymi, miejscem skupiającym mieszkańców i służącym im w najlepszy możliwy sposób. Dlatego ruszają szerokie konsultacje dotyczące kształtu i funkcji tego ważnego traktu.
 
Konsultacje trwają od 1 września do 30 września z zastrzeżeniem możliwości ich przedłużenia. Skierowane są do wszystkich zainteresowanych.
 
Jak można wziąć udział w konsultacjach?
 
Wystarczy odpowiedzieć na pytania zawarte w formularzu konsultacyjnym na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej. Wejdź na decydujmyrazem.gliwice.pl.
 
Pytania dotyczą zarówno oczekiwań związanych z docelowymi funkcjami i wyglądem ulicy, jak i dotychczasowego jej wykorzystania. Można także przesłać rysunki, szkice, fotografie, materiały graficzne, które będą ilustracją pomysłów bądź oczekiwań, także prace dzieci.
 
Wnioski z konsultacji zostaną przekazane projektantom, którzy będą pracowali nad finalnym zagospodarowania ulicy. Kolejnymi krokami zmierzającymi do wcielenia pomysłów w życie ma być konkurs na zagospodarowanie architektoniczne, a następnie przygotowanie projektu.
Nowe zagospodarowanie ulicy Zwycięstwa to bardzo ważne zadanie, do którego chcemy się solidnie przygotować. Pogodzenie oczekiwań wielu różnych użytkowników może być trudne, ale jak to zwykle bywa podczas zarządzania miastem, postaramy się – razem z Państwem –wypracować jak najlepszy kompromis. Państwa opinie i oczekiwania są niezwykle istotne i tylko wspólne zaangażowanie w sprawę pozwoli znaleźć złoty środek. Warto efektownie połączyć historię z nowoczesnością, z poszanowaniem dla tradycji, stworzyć piękną, funkcjonalną przestrzeń w śródmieściu, dobrze nawiązującą do zmian na starówce i w pobliżu dworca. Ta część miasta ożywa i w tym kontekście ulica Zwycięstwa musi odgrywać kluczową rolę. W tak delikatnej materii jak jej przyszłość, nikt nie ma patentu na rację. Gorąco Państwa zachęcam do udziału w konsultacjach – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.
 
Źródło: UM Gliwice