WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

11.01.2023Umowa Politechniki Śląskiej z GOPR i Fundacją Pogranicze Bez BarierPolitechnika Śląska podpisała umowę z Beskidzką Grupą GOPR oraz Fundacją Wspierania Inicjatyw Społecznych Pogranicze Bez Barier. Współpraca będzie dotyczyć działalności naukowo-badawczej, kształcenia i doskonalenia kadr, a także realizacji wspólnych przedsięwzięć.

Zakres współpracy jest szeroki. Jednym z nich jest projekt, który umożliwi korzystanie ze szlaków górskich osobom z niepełnosprawnościami. W ramach tego przedsięwzięcia powstaje specjalny wózek dla takich osób oraz oprogramowanie, które będzie wyznaczać dostępne dla nich trasy leśne i górskie w Beskidach.   
 

– Ze względu na kompleksowość tego projektu może on objąć wiele wydziałów Politechniki Śląskiej. W projekcie mamy technologie informatyczne, technologie związane z pojazdami, a także różnego rodzaju aplikacje systemowe. To także współpraca z zespołami badawczymi i ze studentami z kół naukowych, w których działa wielu pasjonatów. Temat projektu jest niezwykle interesujący – podkreślił rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.    


Dzięki umowie, Politechnika Śląska będzie też mogła współpracować z powstającym w Bielsku Białej Śląskim Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej. – W centrum przewidujemy miejsce dla Politechniki Śląskiej, szczególnie w zakresie wspólnych badań czy szkoleń. Moglibyśmy testować różnego rodzaju pojazdy elektryczne, które wcześniej czy później pojawią się w ratownictwie – powiedział Bogumił Kanik, prezes zarządu Fundacji Pogranicze Bez Barier.

Podpisanie umowy Politechniki Śląskiej z GOPR oraz Fundacją Wspierania Inicjatyw Społecznych Pogranicze Bez Barier to szansa na realizacje kolejnych projektów związanych z turystyką górską, głównie dla osób z niepełnosprawnościami, na innych wydziałach Uczelni.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ