WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

13.03.2023UWAGA NA OSZUSTWA METODĄ "NA POLICJANTA"!

Oszuści podający się za policjantów i usiłujący pod byle pretekstem wyłudzić pieniądze znów dali o sobie znać. Na bankowca, w minionym tygodniu, dał się oszukać 40-latek, któremu „bankowiec” kazał przelać oszczędności na inne, rzekomo bezpieczne konto - stracił 80 tys. zł.
 

Metoda, którą wykorzystują przestępcy atakujący w Gliwicach, polega na dzwonieniu na numery stacjonarne. Takimi telefonami dysponują w większości osoby starsze. Oszuści podają się za pracowników poczty, wypominając o przesyłce, wyłudzają adres. Po chwili dzwoni ich wspólnik lub wspólniczka, tym razem podszywają się pod policjantów. Tonem wywołującym grozę wywołują paniczny strach u seniorów, ostrzegając, że wcześniej dzwonili przestępcy, którzy zamierzają ich napaść i okraść. Polecają spakować pieniądze, biżuterię i przekazywać kurierowi lub wyrzucać przez okno. W zeszłym tygodniu tą metodą oszukano 70-letnią mieszkankę osiedla Kopernika i 85-latkę mieszkającą w centrum. Obie kobiety były tak przerażone informacjami, które usłyszały od fałszywych policjantów, że spakowały wszystkie precjoza i gotówkę, którą posiadały i wierząc, że pomagają prawdziwej policji – wyrzuciły zawiniątka przez okna. Dodajmy, jedna z kobiet już raz została oszukana podobną metodą.
 
W zeszły czwartek również do gliwickiej komendy zgłosił się 40-latek i poinformował o oszustwie, którego stał się ofiarą. Był przekonany, że dzwoni do niego pracownica banku. Poinformowano go, że była próba wyłudzenia jego oszczędności i dla swojego bezpieczeństwa powinien przelać wszystkie swoje pieniądze na bezpieczny rachunek bankowy. Uczynił, jak mówił głos i… stracił 80 tysięcy złotych. Sprawami zajmują się już specjalnie wyznaczeni, doświadczeni policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu gliwickiej komendy.
 
Po raz kolejny Policja apeluje do młodych i nie tylko! - ostrzegajmy się nawzajem i przekazujmy wiedzę, choćby z takich jak ten komunikatów!

Źródło: KMP w Gliwicach