WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

02.06.2022W Bytomiu powstanie lądowisko dla dronów. Będą transportować krew.

 
Na terenie Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu powstanie lądowisko dla dronów. W ramach pilotażowego programu będzie z niego korzystać laboratorium, które działa na terenie placówki. Drony będą transportować materiał biologiczny, przede wszystkim krew.
 
Bytomscy radni dali zgodę na start
 
W trakcie poniedziałkowej sesji bytomskiej Rady Miejskiej, radni jednogłośnie przegłosowali wniosek złożony przez Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu. - We wniosku do radnych zwróciliśmy się z prośbą o wynajęcie na lądowisko dla dronów powierzchni znajdującej się na terenie budynku przy ul. Żeromskiego 7. Umowa najmu z laboratorium, które zorganizuje dronowy transport materiałów biologicznych będzie obowiązywała przez rok - informuje Kinga Wieczorek, po. dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.
 
Dronowa inicjatywa Szpitala
 
Uruchomienie dronowego transportu jest inicjatywą laboratorium, jednakże pierwotnie z podobną inicjatywą wyszedł były dyrektor „Jedynki” i prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego - Władysław Perchaluk.
- Pierwszy pomysł wyszedł z Pododdziału Chirurgii Onkologicznej, a lądowisko miało być usytuowane na tarasie - wspomina Władysław Perchaluk, dodając, że transport powietrzny, to sposób na uniknięcie korków, a te tworzą się w conajmniej kilku miejscach na trasie między Bytomiem a Katowicami, szczególnie w godzinach szczytu. - To bardzo innowacyjny projekt i jestem pewien, że Szpital nr 1 podzieli się swoimi doświadczeniami z innymi placówkami w Polsce - dodaje prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.
 
Metropolia dronowym poligonem
 
Możliwość procedowania programu pilotażowego to zasługa statusu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która jest swoistym poligonem doświadczalnym dla technologii dronowych. Funkcjonujący na terenie Metropolii od 2018 r. Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD) umożliwia testowanie systemów dronowych zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak również w rzeczywistych warunkach miejskich.
 
Źródło: Urząd Miasta Bytomia