WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

02.08.2022Wakacje w Gliwicach – co nowego w sierpniu?

 
Wykorzystałeś już urlop i resztę lata spędzisz w mieście? A może to właśnie Gliwice są Twoim wakacyjnym celem? Niezależnie od odpowiedzi z pewnością znajdziesz coś dla siebie wśród miejskich atrakcji zaplanowanych na sierpień.
 
Zajrzyj do „Ogrodu na Sztukę”!
W każdą sobotę sierpnia, o godz. 18.00 Centrum Kultury Victoria zaprasza do „Ogrodu na Sztukę” – przestrzeni spotkań, seansów, koncertów i wystaw. Wydarzenia odbywają się na tyłach budynku Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Barlickiego 3. Uczestnicy pierwszego sierpniowego spotkania wezmą udział w nietypowym seansie filmu „Superman”, do którego stworzą własny dubbing. Wybrane wersje scenariuszy zostaną zaprezentowane podczas wieczornego kina plenerowego. Kolejne spotkania będą okazją do zanurzenia się w dźwiękach muzyki gorącego południa, wzięcia udziału w seansie filmu animowanego „Podróże Guliwera” z pierwszym polskim dubbingiem czy wizyty za kulisami mobilnego studia radiowego. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach wakacyjnego cyklu „Ogród na Sztukę” jest bezpłatny. Ich program znajdziesz na stronie: https://ckvictoria.pl/wydarzenie/ogrod-na-sztuke/.
 
Zwiedzaj egzotyczne kraje nie wyjeżdżając z miasta!
Jak? Odwiedzając Rynek Kultury! (ruiny teatru Victoria przy alei Przyjaźni 18). W niesamowitą podróż wyobraźni i zmysłów w każdą niedzielę miesiąca o godz. 16.00 mieszkańców zaprasza Centrum Kultury Victoria. 7 sierpnia odwiedzimy Wielką Brytanię. Będzie okazja do stworzenia podkładek pod kubki z brytyjskimi motywami oraz zbudowania zegarów z plastrów drewna. Nie zabraknie też popularnych w Anglii gier i zabaw, takich jak „Egg and spoon race” czy „Parachute game”. O godz. 19.00 spotkanie uświetnią rockowe brzmienia w stylu lat 70. I 80 w wykonaniu zespołu Swayzee. Na trasie Rynku Kultury 14 sierpnia znajdzie się Francja, 27 sierpnia Hiszpania, a 28 sierpnia Portugalia. Więcej informacji na temat poszczególnych wydarzeń znajdziesz na stronie: https://ckvictoria.pl/.
 
A może nie musisz wyjeżdżać nad morze?
Jest środek lata, a Ty jeszcze nie pływałeś? Bez obaw! Nie musisz jechać nad morze, by nadrobić zaległości. Do wspólnego plażowania zaprasza bowiem gliwickie Kąpielisko Leśne, gdzie dla odwiedzających dostępne są już wszystkie baseny. Aktualny cennik wstępu znajdziesz na stronie: http://www.kapieliskolesne.pl/. Jeśli jednak wolisz czuć pod stopami piasek, koniecznie odwiedź Ośrodek Wypoczynkowegy Czechowice, gdzie – oprócz jeziora i piaszczystej plaży – znajdziesz także boiska do siatkówki plażowej i piłki nożnej, plac zabaw, rampę dla rolkarzy, miejsce do grillowania oraz punkty gastronomiczne. Atrakcji jest sporo, ale nie musisz korzystać z wszystkich jednego dnia. Na terenie ośrodka istnieje bowiem możliwość noclegu – na polu namiotowym lub w jednym z domków kempingowych. Więcej informacji na temat obiektu oraz cennik wstępu znajdziesz na stronie: https://mzuk.gliwice.pl/jednostka/osrodek-wypoczynkowy-czechowice-2/.
 
Postaw na wakacje w stylu eko!
Zajęcia edukacyjne, warsztaty artystyczne, quizy, gry terenowe, zabawy na świeżym powietrzu i wiele, wiele innych. Przed nami kolejny miesiąc Ekowakacji w Bibliotece – cyklu kreatywnych zajęć, którym przyświeca jeden cel – ochrona środowiska. Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną jest bezpłatny. Obowiązują jednak wcześniejsze zapisy. Szczegółowy harmonogram sierpniowych atrakcji, wraz z numerami kontaktowymi i adresami poszczególnych filii dostępny jest na stronie: https://biblioteka.gliwice.pl/ekowakacje-w-bibliotece/.
 
Zapisz dzieci do Teatralnego Placu Zabaw!
Jeśli Twoje dziecko chciałoby spróbować swoich sił na prawdziwej scenie, możesz spełnić jego marzenie, zapisując je na warsztaty aktorskie w ramach Teatralnego Placu Zabaw. W drugiej połowie sierpnia – podobnie  jak w lipcu – na deskach Teatru Miejskiego w Gliwicach odbędą się trzy spektakle, po których aktorzy – Mariusz Galilejczyk i Kornel Sadiowski – zaproszą dzieci do wspólnej, kreatywnej zabawy. Już teraz możesz zapisać w kalendarzu trzy terminy. W niedzielę, 14 sierpnia, o godz. 15.00 najmłodsi zobaczą na scenie „Szpaka Fryderyka”. Również w niedzielę, 21 sierpnia, o tej samej porze odbędzie się spektakl pt. „Ach, jak cudowna jest Panama”. Z kolei w sobotę, 27 sierpnia, o godz. 15.00 na deskach teatru zagoszczą „Dzieci z Bullerbyn”. Zapisy na sierpniowe warsztaty zostaną wznowione 1 sierpnia. Szczegółowy repertuar Teatralnego Placu Zabaw 2022 znajdziesz na stronie: https://teatr.gliwice.pl/teatralny-plac-zabaw-2022/.
 
Zaserwuj dzieciakom piłkarskie lato!
 
A jeżeli Twoje dziecko ma mnóstwo energii i nie wiesz w jaki sposób zorganizować mu czas, żeby mogło ją spożytkować, z pomocą przychodzi Miejski Zarząd Usług Komunalnych, który w ramach trwających Wakacji z MZUK-iem, od 22 do 26 sierpnia na Stadionie przy ul. Fiolkowej w Łabędach, organizuje dla najmłodszych Piłkarskie Lato. Zajęcia sportowe będą się odbywać w godz. od 10.00 do 11.30. Zostaną podzielone na dwie grupy 15-osobowe: dzieci w wieku od 7 do 9 i od 10 do 12 lat. Dodatkowy turnus jest odpowiedzią na duże zainteresowanie mieszkańców ofertą zajęć sportowych dla dzieci. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują wcześniejsze zapisy. O możliwości udziału w turnusie decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej informacji znajduje się na stronie: https://mzuk.gliwice.pl/2022/07/25/pilkarskie-lato/.
 
Słuchaj muzyki na żywo… w parku i w ruinach!
Jeśli jesteś miłośnikiem muzyki granej na żywo, to w sierpniu będziesz miał w czym wybierać. W każdą sobotę miesiąca o godz. 19.30 w Parku Chopina odbywać się będą bezpłatne koncerty muzyki rozrywkowej w ramach cyklu „Parkowe Lato 2022”. A jeśli bliżej Ci do jazzu na pewno ucieszy Cię wiadomość, że 19 sierpnia w Hali Modeli GZUT przy ul. Wincentego Pola 7-9 wystartuje 18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Jazz w Ruinach – w tym roku pod hasłem „Make Jazz Not War”. W ramach wydarzenia Stowarzyszenie Śląski Jazz Club przygotowało osiem koncertów oraz wystawę plakatu i grafiki. Co więcej – wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
 
Zabierz najmłodszych w wakacyjną podróż z Muzeum w Gliwicach!
O tym, że podróże kształcą wiadomo nie od dziś. Wie o tym także Muzeum w Gliwicach, które – podobnie jak w lipcu – zabierze dzieci w edukacyjną „podróż” po gliwickich rzeźbach z I połowy XX wieku, pałacach górnośląskich przemysłowców oraz XVIII-wiecznym Rzymie. Wszystko to w ramach cyklu warsztatów „Wakacyjne podróże z Muzeum w Gliwicach”. Sierpniowe spotkania będą odbywać się od wtorku do piątku, o godz. 9.00 i 11.00, w dwóch lokalizacjach: od 2 do 31 sierpnia w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) oraz od 16 do 31 sierpnia w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37). Koszt udziału w spotkaniach stacjonarnych to 1 zł, natomiast zajęcia online są bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prowadzone są pod numerem tel. 783-560-006. Do wyboru jest 5 tematów zajęć, o których przeczytasz na stronie: http://muzeum.gliwice.pl/pl/wydarzenia/wakacyjne-podroze-z-muzeum-w-gliwicach-zajecia-dla-polkolonii-grup-zorganizowanych-i-osob-indywidualnych.
 
Co powiesz na wakacyjną LABĘ?
Laboratorium Aktywności Bardzo Artystycznych – w skrócie LABA, to kolejna propozycja dla dzieci i młodzieży spędzającej lato w Gliwicach. Wśród propozycji zajęć organizowanych przez Centrum Kultury Victoria od 22 do 26 sierpnia oraz od 29 do 31 sierpnia każdy znajdzie coś dla siebie. Są m.in. warsztaty ruchowe, plastyczne, aktorskie czy fotograficzne. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje dotyczące tematów zajęć oraz wolnych miejsc znajdziesz na stronie: https://ckvictoria.pl/wydarzenie/wakacyjna-laba-z-victoria/.
 
Usiądź na trawie i oglądaj filmy na wielkim ekranie!
Chciałbyś jednocześnie nadrobić zaległości filmowe i spędzić czas na świeżym powietrzu? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Podobnie jak w lipcu, w każdą niedzielę sierpnia, w różnych lokalizacjach, odbywać się będą dwa seanse filmowe w ramach Letniego Kina Plenerowego – o godz. 18.00 dla dzieci i o godz. 20.00 dla dorosłych. Najbliższy seans odbędzie się w niedzielę, 7 sierpnia. Przy SP nr 39 w dzielnicy Obrońców Pokoju najmłodsi widzowie zobaczą na ekranie „Paskudy – Uglydolls”. Na dorosłych czekać będzie z kolei film pt. „Skóra, w której żyję”. Następne seanse odbędą się kolejno: 14 sierpnia w Ostropie, 21 sierpnia na osiedlu Wojska Polskiego oraz 28 sierpnia w Wójtowej Wsi. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Repertuar Letniego Kina Plenerowego znajdziesz na stronie: https://ckvictoria.pl/letniekino/.
 
A na koniec wakacji zaczytaj się w Gliwicach!
Co powiesz na zakończenie lata w prawdziwie literackim stylu? Festiwal literacki „MiedziankaFest” w tym roku powróci w nowej, wędrownej odsłonie – jako „Miedzianka po Drodze”. Pierwszym miastem na trasie wędrownego festiwalu, który przemierzy niemal 700 km będą Gliwice. To właśnie tutaj w niedzielę, 28 sierpnia, uczestnicy będą mieli okazję spotkać się z pisarkami i pisarzami (na żywo), a także wziąć udział w wydarzeniu online, w trakcie którego ekipy reporterskie Dyba&Lach oraz Szczygieł/Nogaś/Szot zaprezentują Gliwice, jakich do tej pory nie znaliśmy. Więcej informacji na temat festiwalu znajduje się na stronie: https://instytutr.pl/miedzianka-po-drodze/.
 
W Gliwicach nie ma miejsca na wakacyjną nudę!
 
Źródło: UM Gliwice