WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

16.03.2023Wielki dzień dla gliwickich strażaków!

 
Zakończył się remont i modernizacja zespołu zabytkowych budynków Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach. Uroczyste otwarcie wyremontowanego w 2022 roku skrzydła budynku przy ul. Wrocławskiej 1, połączone z prezentacją nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych, odbyło się w środę, 15 marca. Poprzedziła je narada roczna podsumowująca ubiegłoroczną działalność jednostek ochrony przeciwpożarowej z Gliwic i powiatu gliwickiego, podczas której wręczono akt włączenia OSP Gierałtowice do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
 
Uroczysta narada roczna odbyła się w Auli Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej przy ul. Ks. M. Strzody 10. Podczas spotkania Komendant Miejski PSP w Gliwicach, st. bryg. Roman Klecha podsumował działalność jednostki w 2022 roku i przedstawił jej plany na 2023 rok. Podkreślił w nich rolę współpracy z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych oraz potrzebę wspierania rozwoju lokalnych jednostek. Podczas spotkania nastąpiło także uroczyste wręczenie aktu włączenia OSP Gierałtowice do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
 
Uroczystość była również okazją do zaprezentowania pięciu nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych komendy w Gliwicach oraz wyremontowanego w 2022 roku ostatniego skrzydła, pochodzących z XIX i XX wieku, zabytkowych budynków przy ul. Wrocławskiej 1, w których mieści się siedziba Komendy Miejskiej PSP w Gliwicach. 
 
W ramach zakończonej inwestycji, sfinansowanej głównie ze środków Miasta Gliwice, zmieniony został układ funkcjonalny pomieszczeń zlokalizowanych na pierwszym piętrze skrzydła. Powstały tam nowe biura i węzły sanitarne. Wymieniona została stolarka okienna i drzwiowa, posadzki oraz instalacja elektryczna. Remontu doczekały się także klatki schodowe, a budynek wyposażono w wentylację mechaniczną (nawiewno-wywiewną), nową instalację teletechniczną (niskoprądową), oświetlenie awaryjne oraz wyłącznik przeciwpożarowy. W części pomieszczeń zamontowano nowe klimatyzatory, wymieniono też istniejącą centralną klimatyzację, a w ramach funkcjonującej instalacji grzewczej zainstalowano nowe grzejniki. Ponadto w obiekcie rozbudowany został system kontroli dostępu i monitoringu wizyjnego.
 
Łączny koszt prac przeprowadzonych w 2022 roku wyniósł ponad 1 mln. 209 tys. zł, z czego niemal 1 mln. 90 tys. zł stanowiły środki pochodzące z budżetu Miasta Gliwice, które w bieżącym roku sfinansowało także rozbudowę systemów kontroli dostępu wartą 25 tys. zł.
 
Wieloetapowy remont i modernizacja zespołu zabytkowych budynków Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach rozpoczął się w 2012 roku. Od tamtej pory miasto wspierało tę inwestycję, przekazując na ten cel łącznie niemal 3 mln. 700 tys. zł. 
 
Źródło: UM Gliwice, PSP Gliwice