WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

21.01.2022Czytajmy Babciom - niezwykła akcja z Zabrza ma już 10 lat!

To już tradycja, że w Dzień Babci w Zabrzańskim Centrum Opieki Długoterminowej (ZCOD) odbywa się wielkie czytanie seniorom. W tym roku wydarzenie „Czytajmy babciom i dziadkom” ma miejsce po raz 10.
 
W akcji od samego początku uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu. Przez 10 lat zmieniały się tylko roczniki i klasy. Ci uczniowie, którzy brali udział w pierwszej akcji, są już w szkole średniej. Zastąpili ich młodsi koledzy i koleżanki.
 
Robimy coś bardzo wyjątkowego. Jesteśmy jedyną szkołą w Zabrzu i chyba jedyną w kraju, która organizuje taką akcję. Dzieci bardzo chętnie w niej uczestniczą – mówi Agata Gąsior, dyrektor ZSO nr 14 w Zabrzu.
 
Z powodu ograniczeń epidemicznych uczniowie nie odwiedzili dziś seniorów. Kilka dni temu przygotowali film z czytanymi przez siebie wierszami i opowiadaniami, a także piosenkami. Nagranie zostało dziś odtworzone pacjentom ZCOD, wzbudzając dużo emocji i wzruszeń.
 
Szkoda, że ta rocznica wypadła w okresie pandemii, przez co nie możemy gościć dziś uczniów, bo na pewno ta radość byłaby inna. Uczniowie przygotowali w tym roku wersję elektroniczną czytania, jednak to nie zastąpi tego bezpośredniego kontaktu i integracji międzypokoleniowej, ale dzięki temu pomysłowi uczniowie nie odpuścili tegorocznego świętowania - mówi Elżbieta Mazuś, zastępca kierownika ZCOD.
 
Zabrzańskie Centrum Opieki Długoterminowej jest zakładem opiekuńczo-leczniczym, który działa na podstawie Ustawy o działalności leczniczej. ZCOD należy do Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Pacjentami Centrum są osoby, które ze względu na wiek lub stan zdrowia nie są w stanie egzystować w domu i powinny być pod stałą, profesjonalną opieką pielęgniarską. W placówce jest 50 łóżek dla pacjentów. Połowa z nich to miejsca objęte umową z Narodowym Funduszem Zdrowia, reszta przeznaczona jest dla pacjentów komercyjnych, którzy płacą za pobyt w ZCOD.
 
 
Plik z nagraniem tegorocznego czytania babciom i dziadkom dostępny jest pod adresem https://we.tl/t-H1USOvnMDc.

Źródło: Szpital Miejski w Zabrzu