WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

15.04.2022Ekumeniczna Droga Krzyżowa 2022. Projekt bielskiej młodzieży trzech wyznań dostępny dla każdego i wszędzie

Doskonała propozycja dla tych, którzy szukają dostępnych zdalnie rozważań wielkopiątkowych. Powstała dzięki zaangażowaniu katolików, ewangelików i prawosławnych Ekumeniczna Droga Krzyżowa 2022, jest dostępna na kanale YouTube w każdej chwili i miejscu.

Zaczęło się w ubiegłym roku, gdy w czasie pandemii Internet stał się jedyną przestrzenią do przeprowadzenia Drogi Krzyżowej. Pomysł na pierwsze wspólne, ekumeniczne nabożeństwo Drogi Krzyżowej, narodził się wśród katechetów i młodzieży Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielska-Białej. Teraz młodzi ludzie postanowili kontynuować projekt. Na dodatek udało się zaangażować do współpracy wiernych wyznania prawosławnego, głównie przybyszów zza wschodniej granicy, którzy w bielskim Kościele Świętej Trójcy regularnie mają własne nabożeństwa. Po inwazji rosyjskiej na Ukrainę, ich udział nabrał wyjątkowego znaczenia.

- Udało się uzyskać błogosławieństwo biskupów trzech wyznań. Bp Piotr Greger z katolickiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej, bp Adrian Korczago z Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz przedstawiciel bpa Atanazego z Diecezji Poznańsko-Łódzkiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ks. Marcin Bielawski -  otwierają Drogę, której rozważania są oparte na Biblii – stacje różnią się od tych znanych katolikom z nabożeństw kościelnych – mówi Krystyna Blachura z Klubu Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej, katechetka z bielskiego Liceum im. Reja, która jest główną koordynatorką projektu:

Plik dźwiękowy: BlachEDK.mp3

Na Ekumeniczną Drogę Krzyżową składają się nagrania, wykonane amatorsko, smartfonami, przez duchownych trzech wyznań oraz młodzież i działaczy kilkunastu organizacji chrześcijańskich z Podbeskidzia i Śląska Cieszyńskiego. Poszczególne stacje rozważają m.in. harcerze, zakonnica z Domu Samotnej Matki w Bielsku, młodzież z Ośrodka Terapii Uzależnień „Nadzieja”.

Wraz z każdą stacją, „przechodzimy” do ich przestrzeni, w której żyją, modlą się i szukają Chrystusa.

Rozważania przeplatają się z muzyką w wykonaniu Chóru Semper Iuvenis oraz Zespołu Nobag z Bielska-Białej.

Ekumeniczną Drogę Krzyżową 2022 można znaleźć na kanale YouTube Bielskiej Grupy Ekumenicznej – link tutaj.

 

Foto: Bielska Grupa Ekumeniczna/YT; Krystyna Blachura, ks. Krzysztof Cięciała