WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

12.01.2024Ferie w Gliwicach

W ferie nie można się nudzić! Nawet jeśli nie wyjeżdżacie, mamy sporo propozycji, z których warto skorzystać w okresie wolnym od zajęć szkolnych. Centrum Kultury Victoria, Teatr Miejski, Muzeum w Gliwicach, Miejska Biblioteka Publiczna  – to tylko niektóre z miejsc przygotowujących dla Was super atrakcje. Na wybrane wydarzenia obowiązują zapisy. Koniecznie sprawdźcie!
 
Laba z Victorią
 
Centrum Kultury Victoria zaprasza na ciekawe warsztaty dla dzieci z klas 1-4 szkół podstawowych. Miejscem spotkań będzie CK Victoria przy ul. Barlickiego 3 oraz CSK „Łabędź” przy ul. Partyzantów 25. 
W CK Victoria dzieci mogą uczestniczyć w inspirujących zajęciach z tworzenia filmu animowanego oraz warsztatach teatralnych, podczas których poznają teatr cieni i stworzą postaci z teatru lalek, marionetki oraz planszety. Przewidziano też warsztaty rękodzieła, a także zajęcia ruchowo-taneczne, podczas których będzie można pograć w dawne gry podwórkowe: hula-hop, kapsle, w klasy oraz poskakać w gumę! Zaplanowano również warsztaty z igłą i nitką oraz zajęcia „Pomysłowy Dobromir” dla miłośników majsterkowania. 
W CSK „Łabędź” przygotowano z kolei „teatralny misz-masz” z wykorzystaniem technik pracy aktora, emisji głosu, ruchu scenicznego, teatru improwizacji, teatru tańca i pantomimy, a także teatru ciała i teatru dramatycznego. W planie są też zajęcia „Twórcze Łabędy”, podczas których będzie można rozwijać zdolności manualne, a warsztaty połączone będą z rozwijaniem sfery emocjonalnej pozwalającej czerpać radość z tworzenia. Miłośnicy baśni i legend będą mieli okazję uczestniczyć w zajęciach „Baśniowe Łabędy” – poznać zapomniane podania i opowieści ludowe oraz baśnie śląskie. Cena: 50 zł. Więcej informacji i formularz zapisu znajdują się na: ckvictoria.pl.
 
Tuwim w bibliotece
 
Ferie w Miejskiej Bibliotece Publicznej upłyną pod znakiem lirycznej i dowcipnej twórczości Juliana Tuwima. Utwory tego poety wychowały całe pokolenia Polaków, jego poezja dla dzieci jest bajkowa, pozbawiona przemocy, a świat jaki przedstawia jest wesoły, kolorowy i przyjazny. Któż nie zna „Lokomotywy”, „Słonia Trąbalskiego”, „Kotka”, czy „Pana Maluśkiewicza”? Podczas ferii we wszystkich filiach MBP będą odbywać się spotkania i warsztaty nawiązujące do wierszy Juliana Tuwima. Największe atrakcje podczas tegorocznych ferii to drużynowy turniej, bal karnawałowy i przedstawienia teatralne. Zaplanowano ponad 80 wydarzeń we wszystkich bibliotecznych placówkach. Udział jest bezpłatny, czasami jednak konieczna jest rezerwacja miejsca. Szczegółowy program oraz informacje dotyczące zapisów można znaleźć na stronie internetowej biblioteka.gliwice.pl
 
Ferie w teatrze
 
Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza do udziału w zajęciach teatralnych, które poprowadzą aktorzy i plastycy. W programie: warsztaty teatru plastycznego, spektakle, zwiedzanie zakamarków teatru oraz warsztaty aktorskie i lalkarskie. Ponadto będzie okazja, by zobaczyć zimowiskowe spektakle – premierowe przedstawienie  „Mama Mu” z przebojową krową i jej zrzędliwym przyjacielem Panem Wroną  – bohaterami popularnej serii książek dla dzieci szwedzkiej autorki Jujji Wieslander oraz „To jest magia” – autorskie widowisko iluzjonistyczne w wykonaniu magików i tricksterów. Na warsztaty obowiązują zapisy mailowe: edukacja@teatr.gliwice.pl.  Bilety na spektakle dostępne są w kasach i na teatr.gliwice.pl
 
Zimowe tajemnice w muzeum
 
•    Oddział Odlewnictwa Artystycznego
Sekrety żeliwnej biżuterii i gryfów czy zaułek jubilerów – Muzeum w Gliwicach zaprasza najmłodszych na wyjątkowe warsztaty w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. To okazja, by dowiedzieć się, co można znaleźć w gniazdach gryfów i co wspólnego z gryfami mieli wojowniczy Scytowie. Będą baśnie braci Grimm i wskazówka, jak zdobyć pióro z gryfiego ogona. W zakątku jubilera będzie z kolei można poznać tajemnice popularnej w XIX stuleciu biżuterii sentymentalnej i wysłuchać historii o zakochanej w żeliwnej biżuterii królowej pruskiej Luizie. 
Na uczestników czeka też nie lada gratka – zabiorą ze sobą własnoręcznie ozdobione, gipsowe plakiety z wizerunkami gryfów, które na co dzień zdobią żeliwną szkatułkę znajdującą się w zbiorach Muzeum, albo gipsowe repliki żeliwnych gemm, które kiedyś zdobiły kolie i diademy XIX-wiecznych dam. 
Koszt udziału w zajęciach: 1 zł od grupy, liczba miejsc ograniczona. Zajęcia dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych potrwają od 16 stycznia do 16 lutego (godz. 9.00 i 11.00). W zajęciach można uczestniczyć również indywidualnie. Szczegóły i zapisy pod nr. tel. 665-280-021. Więcej na www.muzeum.gliwice.pl.
•    Willa Caro 
Między 29 stycznia do 11 lutego, od wtorku do piątku, Muzeum w Gliwicach zaprasza na zajęcia, które w ramach ferii odbywać się będą w Willi Caro i Zamku Piastowskim. W głównej siedzibie Muzeum zajęcia połączone zostaną ze zwiedzaniem wystawy „Fajanse ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. Od XVII do połowy XIX wieku”. Dowiecie się m.in., czym różni się fajans od porcelany, jakie ornamenty i motywy zdobiły ceramiczne naczynia dwieście lat temu. W części warsztatowej zainspirujecie się dziełami nowożytnych twórców i zaprojektujecie własne wzory. 
•    Zamek Piastowski
W Zamku Piastowskim, gdzie prezentowana jest obecnie wystawa „Poza spojrzeniem. Ikony ze zbiorów Muzeum w Gliwicach” odbędzie się „Lekcja Obecności” poświęcona znaczeniu ikon i ich roli w duchowości prawosławnej i katolickiej. W części warsztatowej uczestnicy – w oparciu o podlinnik, czyli wzór, „szkic” ikony – tworzyć będą własne obrazy. Zapisy na zajęcia w Will Caro i Zamku Piastowskim: tel. 783-560-006.
 
COOLturalnie w Stacji Artystycznej RYNEK
 
Dobrym pomysłem na spędzenie ferii zimowych mogą okazać się też półkolonie w Stacji Artystycznej Rynek. Przed uczestnikami zajęć tydzień pełen rozmaitych zabaw i aktywności. W planach m.in.: własne przedstawienie teatralne, talent show oraz turniej gier planszowych. Będzie nie tylko artystycznie, ale przede wszystkim wesoło! Półkolonie potrwają od 5 do 9 lutego, w godz. od 8.00 do 16.00. Przeznaczone są dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Cena: 600 zł (w cenie ciepły posiłek, przekąski i napoje). Miejsce: Rynek 4-5, kontakt: telefoniczny: 504-676-972, mailowy: zapisysar@gmail.com. Więcej informacji: gtwgliwice.pl 
 
Atrakcje w kinie Amok 
 
Filmowe spotkania organizuje Kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3). Najmłodsi widzowie odwiedzą Akademię Pana Kleksa oraz Bullerbyn, zobaczą najnowsze filmowe przeboje i najciekawsze seriale animowane wyprodukowane w ostatnich latach w Polsce. Kino zaprasza m.in. na filmy: „Wonka”, „Pies i robot”, „Życzenie”, „Chłopiec i Czapla” czy „Wielkie marzenia”. Zimowisko potrwa od 26 stycznia do 11 lutego. Szczegóły dotyczące seansów dostępne są na stronie internetowej amok.gliwice.pl
 
Trochę ciepła w Palmiarni
 
Również Palmiarnia Miejska przygotowała zimową niespodziankę – zazwyczaj w poniedziałki obiekt nie jest dostępny dla odwiedzających, ale nie w ferie! 29 stycznia oraz 5 lutego gliwickie tropiki przy ul. Fredry zapraszają wszystkich miłośników cieplejszych klimatów w godz. od 9.00 do 18.00. 
 
Źródło:www.gliwice.eu