WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

18.07.2022Gliwiccy strażacy mają nowy wóz!

 
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach wzbogaciła się o nowy pojazd, który jest odpowiedzią na aktualne zagrożenia wynikające z rozwoju cywilizacyjnego i aktualnej sytuacji na świecie. Sprzęt stanowi wyposażenie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego w JRG PSP Gliwice – Łabędy, a został zbudowany na bazie samochodu Scania z napędem 4x2. Przeznaczony jest do usuwania skażeń (dekontaminacji) przy zagrożeniach z zakresu CBRNE. Jest to jedyny tego typu pojazd na terenie województwa śląskiego.
 
DECON – bo tak brzmi nazwa pojazdu, został wyposażony w zewnętrzny, mobilny moduł do dekontaminacji pianą aktywną (system DeFcon®), zewnętrzną kabinę do wstępnego usuwania skażeń, zespół pomieszczeń umożliwiających dekontaminację ratowników, pakiet środków ochrony indywidualnej i szereg specjalistycznych urządzeń, w tym do procesu fumigacji wewnętrznej i wykrywczo – pomiarowych. Pojazd posiada również zbiornik wody o pojemności 300 l, zbiornik na wodę podekontaminacyjną o pojemności 400l i instalację CWU. Proces dekontaminacji odbywa się pod kontrolą strażaka przebywającego w pomieszczeniu nadzoru, gdzie znajduje się m.in. kabina do dekontaminacji sprzętu wrażliwego i zespół urządzeń sterujących wyposażeniem pojazdu.
 
Samochód jest jednym z 8 wyprodukowanych przez firmę Wawrzaszek ISS z Bielska – Białej, jego zakup został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu KOLEJ.
 
Źródło:KM PSP Gliwice