WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

13.12.2022IV Memoriał im. Jerzego Wojewódzkiego w Gliwicach

24 drużyny i dwa dni turnieju pełne sportowej rywalizacji – w tym roku po raz czwarty uczcimy w ten sposób pamięć Jerzego Wojewódzkiego – założyciela Gliwickiego Towarzystwa Piłki Nożnej Pięcioosobowej „Piątka” i patrona hali widowiskowo-sportowej „Sośnica”, dzięki któremu Gliwice stały się największym ośrodkiem futsalu w Polsce. Wstęp wolny!
 
IV Memoriał im. Jerzego Wojewódzkiego odbędzie się w weekend, 17–18 grudnia, w hali sportowej przy ul. Jasnej 31. Dwudniowe rozgrywki wystartują w sobotę o godz. 8.00 i potrwają do godz. 19.30. Będą kontynuowane w niedzielę od godz. 9.00. Wręczenie nagród zaplanowano na godz. 14.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
 
 
Podobnie jak w ubiegłym roku, do udziału w turnieju zgłosiły się 24 drużyny. 
 
 
Inicjatorem powstania w naszym mieście ligi tej dyscypliny sportu – początkowo nazywanej „minipiłką” – był Jerzy Wojewódzki – bydgoszczanin, który do Gliwic przyjechał pod koniec lat 70., a kilka lat później założył Gliwickie Towarzystwo Sympatyków Piłki Nożnej Pięcioosobowej, którego został prezesem. Przez ponad 35 lat swojej działalności wychował wiele pokoleń piłkarzy, pomagając w ten sposób dzieciom i młodzieży w trudnej sytuacji życiowej. Wielu z jego podopiecznych reprezentowało później Polskę w rozgrywkach międzynarodowych. 
 
 
Jerzy Wojewódzki był znanym w mieście społecznikiem, nauczycielem i propagatorem sportu. Od 1998 roku aż do śmierci prowadził społecznie zajęcia sportowe i organizował festyny dla dzieci z Domu Dziecka nr 2 przy ul. Zygmunta Starego 20, którego  podopieczni dwukrotnie zdobyli tytuł Mistrza Polski Dzieci z Domów Dziecka. To właśnie dla nich w 2010 roku Jerzy Wojewódzki wraz z Jarosławem Jenczmionką zorganizowali turniej piłkarski „Za 1 uśmiech”, w którym wpisowe w całości przeznaczane jest na wakacyjny wypoczynek dzieci. 
 
 
Jerzy Wojewódzki zmarł w 2018 roku w wieku 63 lat. Został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Polski Andrzeja Dudę, Złotym Krzyżem Zasługi. Od 2021 roku jest patronem hali widowiskowo-sportowej „Sośnica”, a od czterech lat w naszym mieście organizowany jest również memoriał jego imienia.
 
 
Transmisję live z IV Memoriału im. Jerzego Wojewódzkiego będzie można śledzić na stronie GTSPNP Piątka na Facebooku 
https://www.facebook.com/piatkagliwice/?ref=page_internal
 
Fot. archiwum MZUK
źródło:www.gliwice.eu