WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

17.02.2023Jak radzić sobie ze stresem?

 
Stresowe sytuacje są nieodłącznym elementem życia człowieka. Odbieramy je jako uczucie dyskomfortu w określonej sytuacji. Może objawiać się jako lęk, poczucie zagrożenia czy stan napięcia. W takim momencie spinają się mięśnie ramion i karku, rozpoczynają się bóle brzucha i czujemy się gorzej. Za pomocą kilku prostych trików możemy jednak zminimalizować skutki takiego stresu. Jak zatem sobie z nim radzić? Podpowiadamy.
 
Czym tak naprawdę jest stres?
 
Aby zrozumieć, jakie czynności pomogą nam zredukować stres, warto dowiedzieć się, czym on tak naprawdę jest. To fizjologiczna reakcja naszego organizmu, który odpowiada na różnego rodzaju stresory, czyli czynniki środowiskowe. Ich źródłem mogą być zarówno czynniki społeczne, czyli problemy rodzinne, brak zatrudnienia bądź utrata bliskiego osoby, jak i czynniki fizyczne, do których można zaliczyć różnego rodzaju choroby czy hałas. Stresory w bardzo szybkim tempie aktywują złożone mechanizmy reagowania, które dotyczą psychiki oraz fizjologii.
 
Kiedy czujemy się zagrożeni, automatycznie aktywuje się autonomiczny układ nerwowy. Wydzielane są hormony stresu jak, chociażby kortyzol czy adrenalina. Odpowiadają one za pobudzenie organizmu, dzięki czemu łatwiej nam jest zareagować na niebezpieczeństwo. Zaczynamy szybciej oddychać, serce szybciej pompuje krew do żył, a także możemy zauważyć wzmożoną aktywność umysłową i fizyczną.
 
W jaki sposób poradzić sobie ze stresem?
Dla każdego odpowiedź na to pytanie może wyglądać nieco inaczej. Jest jednak kilka uniwersalnych sposobów, które mogą pomóc każdej osobie. Przede wszystkim warto jest spożywać zdrowe i dobrze zbilansowane posiłki. Odpowiednia podaż białka, tłuszczy oraz węglowodanów zapewni nam optymalne dostarczenie składników odżywczych, dzięki czemu nie będziemy mocno podatni na stres.  Warto również przemyśleć dodatkową suplementację kompleksu witamin, by uzupełnić braki mikro i makroskładników z codziennej diety.
 
Na co dzień warto także być asertywnym i ustalać pewne granice. Dobrze jest podkreślać swoje uczucie i opinie, lecz nie stać po stronie defensywnej lub pasywnej. Dzięki temu zdobędziemy uznanie w oczach bliskich, a sami będziemy bardziej spokojni. Dodatkowo zarządzanie swoim czasem w postaci rozpisywania zadań w kalendarzu bądź notatce w telefonie pozwoli nam na spokojniejsze działanie. Dodatkowo dobrze jest znaleźć hobby, które będzie dla nas swego rodzaju ucieczką od dnia codziennego. Dbajmy również o drobne przyjemności jak aromatyczna kąpiel czy zabawa ze swoim pupilem.