WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

12.09.2023Masz fajny przedmiot do oddania? Wpadnij do Rzeczownika w Chorzowie!

 
Rzeczy wcale nie muszą się marnować – zawsze można dać im drugie, trzecie, lub nawet czwarte życie. Właśnie z tą myślą, w duchu zero waste oraz w trosce o ekologię przy Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów SORCiK w Chorzowie Batorym przy ul. Kaliny 1 powstał „Rzeczownik”.
– To takie łączenie przyjemnego z pożytecznym – przyznaje Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa. – Z jednej strony można bezpłatnie zdobyć bardzo ciekawy i przydatny przedmiot, a z drugiej można uporządkować swoje rzeczy poprzez oddanie tych, z których już nie korzystamy. Udostępniając ten punkt przede wszystkim dbamy o ekologię, ale, jako Miasto, możemy też zaoszczędzić na wywozie i utylizacji tych przedmiotów – dodaje.
 
„Rzeczownik – drugie życie rzeczy” tak brzmi pełna nazwa nowego punktu. Można do niego przynosić rzeczy, które są już nam niepotrzebne, ale ich stan pozwala na ponowne wykorzystanie. Dzięki temu minimalizujemy zjawisko gromadzenia się odpadów w mieście. Przedmioty do punktu mogą dostarczać wyłącznie mieszkańcy Chorzowa. Do ich pobierania spełnienie tego warunku nie jest już konieczne. „Rzeczownik" przyjmuje meble o niewielkich rozmiarach (np. krzesła, fotele, stoliki, szafki), sprzęt i artykuły gospodarstwa domowego, zabawki (wyłącznie przeznaczone dla dzieci powyżej trzeciego roku życia), akcesoria dziecięce (np. wózki), artykuły dekoracyjne, książki.
 
„Rzeczownik” działa w środy i piątki – od godziny 11 do 15, we wtorki i w czwartki – od 14 do 18, w soboty – od 11 do 14. Przywożone do niego we własnym zakresie przedmioty powinny być  czyste, sprawne (muszą zachowywać swoje funkcje, do których zostały przeznaczone) i bezpieczne w użytkowaniu. Ich stan jest poddawany stosownej ocenie, którą przeprowadza prowadzący punkt. Następnie zdjęcie  i krótki jego opis trafiają do grupy „Rzecznik drugie życie rzeczy” na portalu społecznościom Facebook. Taka prezentacja zdecydowanie ułatwia zdobycie przydatnych rzeczy.
 
Źródło: UM Chorzów