WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

24.01.2024Metrorower już za miesiąc!

 
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła montaż 29 gliwickich stacji w ramach I fazy systemu Roweru Metropolitalnego. Do dyspozycji gliwiczan na tym etapie przewidziano 175 jednośladów. System ma zostać udostępniony 25 lutego.
 
Będzie całoroczny i nowocześniejszy. Jego jednorazowe wypożyczenie i bezproblemowy zwrot nie w granicach jednego miasta, lecz po dotarciu do dalej położonego celu docenią zwłaszcza ci, którzy zdecydują się na jazdę przez kilka miejscowości Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Będzie go też więcej – docelowo w Gliwicach skorzystamy z aż 559 rowerów metropolitalnych w 91 stacjach wypożyczeń.
 
Już za miesiąc w stacjach wypożyczeń pojawią się rowery IV generacji wyposażone w nadajnik GPS, które nie wymagają odręcznego wpinania lub wypinania, a wyłącznie pozostawienia w obrębie stacji. W przypadku, gdy rower zostanie pozostawiony poza stacją, jego dotychczasowy użytkownik zostanie obciążony opłatą, za to bezproblemowo opuszczony jednoślad wypożyczy kolejna osoba. Co najważniejsze, w trakcie podróży nie trzeba będzie, jak dotychczas, zwracać i pożyczać kolejny rower miejski w każdym z mijanych miast. Będzie po prostu wygodniej.
 
Warto dodać, że docelowym rozwiązaniem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będzie m.in. kupowanie i dokonywanie płatności za rower metropolitalny za pomocą tej samej aplikacji, której mieszkańcy używają teraz do kupna biletów autobusowych czy tramwajowych. Założono też, że w miesiącach zimowych, gdy przy opadach śniegu czy śniegu z deszczem jazdę na rowerze wybierają nieliczni, liczba jednośladów do wypożyczenia będzie mniejsza.
 
Lokalizacja stacji w I fazie systemu Roweru Metropolitalnego w Gliwicach:
 
ul. Kormoranów
ul. Piastowska
aleja Sikornik
ul. Żwirki i Wigury
ul. Pocztowa
ul. Nowy Świat / ul. Solskiego
ul. Sikorskiego / ul. Reymonta
ul. Jana Pawła II
ul. Akademicka Politechnika
ul. Kozłowska / ul. Radiowa
ul. Zawiszy Czarnego Biblioteka
ul. Zimnej Wody
plac Mickiewicza
plac Piłsudskiego
plac Inwalidów Wojennych
Dworzec PKP
aleja Przyjaźni / ul. Zwycięstwa
plac Piastów
ul. Kozielska / ul. Góry Chełmskiej
ul. Okulickiego / ul. Kozielska
ul. Kozielska Szkoła
ul. Zakole
ul. Poniatowskiego
Centrum Przesiadkowe ul. Tarnogórska
ul. Warszawska Basen
ul. Gwiazdy Polarnej
ul. Lubliniecka Radiostacja
ul. Zygmuntowska
ul. Akademicka Arena
 
Źródło: www.gliwice.eu
fot. GZM