WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

01.12.2022Mieszkanie+ po gliwicku

 
Miejski program budownictwa mieszkaniowego, od 2019 roku celujący w potrzeby pracujących gliwiczan osiągających umiarkowane dochody, wkracza w kolejny etap. W mikołajki 48 gliwickich rodzin odbierze klucze do komfortowych mieszkań w dwóch budynkach komunalnych wzniesionych w ramach II etapu inwestycji w rejonie ulic Górnej i Kujawskiej. Kolejnych 327 tego typu mieszkań powstanie w Gliwicach do 2025 roku. Znajdą się one w już realizowanych lub planowanych przez miasto inwestycjach przy ulicach: Górnej (III etap), Dworskiej – Zbożowej, Opolskiej oraz Dolnej – Rymera.
 
Do tej pory w ramach miejskiego programu „Mieszkanie+ po gliwicku” oddano do dyspozycji gliwiczan 81 mieszkań komunalnych – 33 w budynku przy ul. Anny Jagiellonki 3a oraz 48 w dwóch obiektach miejskich wzniesionych przy ul. Górnej 1 i 3 (w ramach I etapu inwestycji w rejonie ulic Górnej i Kujawskiej). Liczba ta 6 grudnia wzrośnie do 129, po oddaniu do dyspozycji najemców 48 komfortowych mieszkań zrealizowanych w II etapie projektu „Górna – Kujawska”.
– W trakcie realizacji jest III etap tej inwestycji – budynek przy ul. Kujawskiej z 18 mieszkaniami komunalnymi, a także charakterystyczny, narożny biały budynek przy ul. Opolskiej 12, do którego w przyszłym roku wprowadzi się 30 rodzin. Coraz bardziej zaawansowana jest również budowa dwóch budynków komunalnych na powstającym osiedlu mieszkaniowym w rejonie ulic Dworskiej i Zbożowej – wylicza Bożena Kus, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach.
 
W dwóch miejskich budynkach powstających przy ul. Zbożowej znajdzie się 55 wygodnych mieszkań, w tym 3-pokojowe o powierzchni od 55 m2 do 65 m2 (12 lokali) oraz 2-pokojowe o powierzchni od 54 m2 do 59 m2 (35 lokali), z odrębną kuchnią bądź aneksem kuchennym. Sześć lokali to kawalerki o powierzchni 40 m2. Dodatkowo dwa 2-pokojowe mieszkania o powierzchni 59 m2 będą dostosowane stricte do potrzeb osób niepełnosprawnych. 
 
Wszystkie lokale zostaną wyposażone w instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną oraz podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej z ciepłą wodą użytkową. Będą wynajmowane w terminie i według zasad określonych przez Miasto Gliwice, w formie uchwały Rady Miasta. Warto dodać, że w sąsiedztwie budynków powstaną miejsca postojowe, przestrzeń do odpoczynku oraz plac zabaw dla dzieci. Całość zostanie otoczona zielenią.
 
Te budynki powstaną w latach 2023–2025
W rejonie ulic Dworskiej i Zbożowej wybudowanych zostanie łącznie 8 budynków z 241 mieszkaniami. Trwającą już inwestycję nadzoruje z ramienia miasta Zarząd Budynków Miejskich II Towarzystwo Budownictwa Społecznego. 
– 160 mieszkań z 5 budynków z ul. Dworskiej zostanie zasiedlonych na podstawie umów najmu zasobu komunalnego Miasta Gliwice, a pozostałych 81 mieszkań jako lokale mieszkalne TBS-u – zwraca uwagę dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach Bożena Kus.
 
Z myślą o rodzinach z małymi dziećmi w sąsiedztwie nowego osiedla mieszkaniowego, przy ul. Dworskiej, zaplanowano budowę nowoczesnego obiektu żłobkowo-przedszkolnego dla ok. 200 dzieci w wieku żłobkowym i ok. 150 dzieci w wieku przedszkolnym.
 
22 komfortowe mieszkania w standardzie pod klucz w przyszłym budynku komunalnym przy ul. Dolnej i Rymera oraz 16 tego typu mieszkań w nowym budynku przy ul. Opolskiej – to kolejne plany miasta na lata 2023–2025. Łącznie w tym okresie przewidziano wybudowanie 327 lokali mieszkalnych.
Na realizowane lub planowane inwestycje mieszkaniowe Miasto Gliwice przeznaczy w latach 2023–2025 około 52 mln zł. Znaczącym zastrzykiem pieniężnym sprzyjającym pomyślnej finalizacji prac będzie bezzwrotne wsparcie z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 80% zaplanowanych kosztów. W obecnych, trudnych czasach dla samorządowych finansów, możliwość skorzystania z takiego instrumentu jest nie do przecenienia. W przypadku inwestycji mieszkaniowych, na które Miasto Gliwice zawarło już umowy z BGK, pozyskane wsparcie z Funduszu Dopłat sięgnęło około 59 mln zł. 
 
Fot. Mosquidron
źródło.www.gliwice.eu