WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

22.09.2022Najlepsze siatkarki zagrają w Gliwicach!

Jeszcze nie opadły emocje po siatkarskich mistrzostwach świata mężczyzn, a już rusza największe wydarzenie światowej siatkówki w wydaniu żeńskim, czyli FIVB Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Kobiet 2022 w Polsce i Holandii. Zmagania 24 najlepszych drużyn globu potrwają od 23 września do 15 października.
 
 
Gliwice są jednym z trzech polskich miast – gospodarzy turnieju, co więcej – wspólnie z holenderskim Apeldoorn gościć będą uczestniczki dwóch spotkań ćwierćfinałowych (11 października) i półfinału (12 października). Sprzedaż wejściówek na spotkania w Arenie Gliwice prowadzi już portal eBilet.pl.
 
Polki wracają na mistrzostwa świata po 12-letniej przerwie. Na swoim ostatnim mundialu zajęły dziewiąte miejsce. Już wkrótce znów staną w szranki z najlepszymi na globie – w całkiem nowej odsłonie i pod wodzą nowego szkoleniowca, którym na początku tego roku został Włoch Stefano Lavarini. Ranga imprezy, renoma trenera, mocny skład i status gospodarza obiecują wielkie emocje i budzą nadzieje na dobry wynik. Po wspaniałej passie siatkarzy, głód zwycięstwa dla Polek jest w kibicach ogromny – ostatnie krążki mistrzostw świata wywalczyły one dokładnie 70 i 60 lat temu (w 1952 roku srebrny medal, a w latach 1956 i 1962 – brązowe).
 
Polskimi gospodarzami FIVB Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Kobiet 2022 są Gliwice, Łódź i Gdańsk. Z kolei w Holandii mecze zawitają do Arnhem, Apeldoorn i Rotterdamu. Tytułu bronić będą Serbki. Oprócz nich i gospodyń mistrzostw (Polek i Holenderek), do turnieju zakwalifikowały się: Argentynki, Belgijki, Brazylijki, Bułgarki, reprezentantki Kamerunu, Kanadyjki, Chinki, Kolumbijki, Chorwatki, Czeszki, przedstawicielki Dominikany, Niemki, Włoszki, Japonki, reprezentantki Kazachstanu, Kenijki, Koreanki (Korea Południowa), Portorykanki, Tajlandki, Turczynki i Amerykanki.
 
Podczas całych mistrzostw rozegranych zostanie łącznie około 100 spotkań. Polki zagrają w grupie B z Chorwatkami, Tajlandkami, Koreankami, reprezentantkami Dominikany i Turcji.
 
Na start uczestniczki zostały podzielone na cztery grupy liczące po sześć zespołów: grupę A (grającą fazę grupową w Arnhem – Holandia, Włochy, Belgia, Portoryko, Kamerun, Kenia), grupę B (rozgrywającą swoje mecze grupowe w Arnhem i  Gdańsku – Polska, Turcja, Dominikana, Korea Południowa, Tajlandia, Chorwacja), grupę C (mecze w Arnhem i Łodzi – USA, Serbia, Niemcy, Bułgaria, Kanada, Kazachstan) oraz grupę D (mecze w Arnhem – Brazylia, Chiny, Japonia, Kolumbia, Argentyna, Czechy). Każda drużyna w pierwszej fazie rozegra pięć meczów.
 
Do drugiej fazy turnieju awansują po cztery najlepsze zespoły ze wszystkich grup. Na tym etapie reprezentacje znów zostaną podzielone na grupy – tym razem na dwie. Każdy zespół rozegra cztery spotkania. Jeżeli dane dwie ekipy grały już w pierwszej części mistrzostw świata, to spotkanie nie będzie powtarzane w drugiej fazie.
 
Do ćwierćfinałów awansują po cztery najlepsze zespoły z obu grup. Przegrane drużyny odpadną z turnieju, a zwycięzcy przejdą do półfinałów. Zespoły, które przegrają półfinały, zmierzą się w meczu o 3. miejsce, a wygrani zagrają w finale.
 
Jak zorganizowana została polska część turnieju?
 
W gdańskiej Ergo Arenie odbędzie się faza grupowa mistrzostw z udziałem reprezentacji grupy B, w tym Polski (27 września – 1 października). W podobnym czasie (29 września – 1 października) w łódzkiej Sport Arenie odbędzie się faza grupowa z udziałem grupy C.
 
Po zakończeniu tego etapu rozgrywek zwycięskie zespoły przeniosą się do Łodzi, gdzie w Atlas Arenie i Sport Arenie zostanie rozegrana druga faza grupowa (4–8 października). Na sam koniec polskiej części turnieju gościć będziemy w Gliwicach, gdzie w hali Arena Gliwice przy ul. Akademickiej 50 odbędą się dwa ćwierćfinały (11 października, godz. 17.30 i 20.30) oraz jeden półfinał (12 października, godz. 20.30). Wyłoni on zawodniczki, które 15 października zmierzą się w finale w Arnhem, na stadionie Gelre Dome.
– Trzymamy kciuki za jak najlepszy wynik naszych reprezentantek i życzymy im udanych występów w wymagających fazach grupowych! Niech na naszych oczach napiszą nową historię polskiej kobiecej siatkówki. Choć na ten moment nie wiemy, które z 24 narodowych drużyn dotrą do gliwickich ćwierćfinałów i półfinału, jesteśmy dumni, że Arena Gliwice po raz kolejny będzie gościć najlepsze zawodniczki świata. Już dziś wszystkich przybywających do naszego miasta gości zachęcam do odwiedzenia specjalnych serwisów internetowych: siatkowka.gliwice.eu oraz volleyball.gliwice.eu. Tam znajdą Państwo przydatne informacje dla turystów – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.
 
 
źródło: www.gliwice.eu