WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

14.02.2024Powstanie rondo na ulicy Sienkiewicza w Gliwicach

Wkrótce rozpoczną się prace przy budowie ronda na ul. Sienkiewicza. Inwestycję zrealizuje miasto, które wspiera ważne ośrodki i instytucje działające w Gliwicach – po zakończeniu tego zadania zdecydowanie ułatwi się dojazd do Instytutu Onkologii, do którego dociera codziennie bardzo wielu pacjentów. 
 
Przetarg na wykonanie robót budowlanych na ul. Sienkiewicza został już rozstrzygnięty. Zadaniem tym zajmie się gliwickie Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów, które zaoferowało wykonanie inwestycji za 2,4 mln zł. Środki na ten cel pochodzić będą z budżetu Gliwic, a także z pozyskanego przez miasto dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (połowa tzw. kosztów kwalifikowanych). Wkrótce podpisana zostanie umowa z wykonawcą, który będzie miał 8 miesięcy na zrealizowanie inwestycji.
 
W ramach zadania, w rejonie głównego wjazdu na teren Narodowego Instytutu Onkologii (NIO), powstanie trzywlotowe rondo (w miejscu łuku drogi), chodniki oraz nowe oświetlenie uliczne wraz z doświetleniem przejść dla pieszych, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu. Przy okazji tego przedsięwzięcia przewidziano też m.in. przebudowę kanalizacji deszczowej oraz sieci wodociągowej, gazowej, teletechnicznej i elektroenergetycznej, renowację sieci sanitarnej.  
 
Zarząd Dróg Miejskich, który odpowiada za inwestycję, informuje, że projekt był na bieżąco koordynowany z przedstawicielami NIO i zharmonizowany z planami rozbudowy wewnętrznego układu drogowego tej placówki. Wcześniejszym etapem przygotowań do realizacji przedsięwzięcia było m.in. przeniesienie lokalizacji głównego wjazdu do Instytutu Onkologii z ulicy Wybrzeże Armii Krajowej właśnie na ulicę Sienkiewicza. Kluczowe znaczenie miało powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie NIO węzła Drogowej Trasy Średnicowej - wcześniej dojazd był skomplikowany i odbywał się przez centrum miasta.
 
Budowa ronda przede wszystkim ułatwi dotarcie do Narodowego Instytutu Onkologii pacjentom i pracownikom, ale także usprawni dojazd do innych instytucji zlokalizowanych w dalszej części przy ul. Sienkiewicza. 
 
 
fot. F. Zobawa / UM Gliwice
Źródło:www.gliwice.eu