WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

06.12.2022Pułkownik Aleksander Tarnawski patronem drugiej Ławeczki znanych gliwiczan

 
Przez 74 lata mieszkał w Gliwicach i przez długi czas nikt o nim nie wiedział. On sam zaś, jako człowiek niezwykle skromny, nie zdradzał, kim jest. O nim i jego kolegach, Cichociemnych, przypomniała dopiero w roku 1995 jednostka wojskowa Grom. 
Pułkownik Aleksander Tarnawski, bo o nim, mowa, jest patronem drugiej Ławeczki znanych gliwiczan. Oficjalnie ławeczka zaistniała w przestrzeni miejskiej 4 grudnia 2022 r. Był to finał drugiej edycji akcji społecznej „Nowin Gliwickich” zainicjowanej jesienią 2021 roku. W ten sposób  chcemy przywrócić współczesności postaci, które znacząco wpłynęły na Gliwice. Patronem  pierwszej ławeczki, która  także znajduje się w alei Przyjaźni jest prof. Tadeusz Teodorowicz-Todorowski.  
- Chciałam bardzo serdecznie podziękować organizatorom akcji, panu prezydentowi, przedstawicielom wojska, a także mieszkańcom, którzy głosowali na mojego męża. Alik był człowiekiem, który kochał życie, niezwykle otwartym. Do samego końca bardzo się wszystkim interesował - mówiła podczas uroczystości oddania ławeczki Elżbieta Tarnawska, żona patrona. Obecni byli także: prezydent Gliwic Adam Neumann, przedstawiciele jednostek wojskowych AGAT, GROM, kontyngentu wojsk specjalnych, prezes firmy Kirchhoff, sponsor Ławeczki.   
    
 Aleksander Tarnawski ps. Upłaz, który zmarł 4 marca 2022 r. w wieku 101 lat. Był  inżynierem chemikiem, pułkownikiem Wojska Polskiego, oficerem Polskich Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, Cichociemnym. Studiował chemię na Uniwersytecie Lwowskim. Po wybuchu II wojny światowej służył w 1. Dywizji Grenadierów we Francji, następnie trafił do Wielkiej Brytanii. Czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Kawaler Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Po zakończeniu wojny zamieszkał w Gliwicach. Był honorowym prezesem Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. 
Partnerem akcji społecznej Ławeczka znanych gliwiczan jest miasto, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gliwickiej, firma Kirchhoff Polska sp. z o.o  oraz firma Fulco – wykonawca ławeczki.  
 
 
fot. M.Buksa
materiały prasowe organizatora