WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

23.02.2023Rok wojny w Ukrainie. Nie przestajemy pomagać!

 
Mija rok od rozpoczęcia wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Od dwunastu miesięcy siły ukraińskie bohatersko stawiają opór rosyjskiemu najeźdźcy. A my nie przestajemy pomagać Ukrainie.
 – Najtragiczniejszymi skutkami ataku zbrojnego Rosji na Ukrainę jest śmierć niewinnych ofiar oraz rozpacz milionów osób. Utrata przez nich swoich bliskich i domów, brak poczucia bezpieczeństwa, głód oraz ból to traumatyczne przeżycia, z którymi muszą się mierzyć. Wobec podeptanej ludzkiej godności i cierpienia nie możemy być, i nie pozostajemy, obojętni – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. – Błyskawicznie ruszyliśmy z pomocą Ukrainie. Jeszcze w lutym ub.r. uruchomiliśmy punkty recepcyjne w województwie śląskim – dodaje wojewoda.
 
W miejscach tych osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym uzyskały pomoc i informacje na temat pobytu w Polsce. Tutaj też zapewniony miały posiłek, podstawową opiekę medyczną czy miejsce na odpoczynek. W województwie śląskim uruchomiono też hub z pomocą humanitarną oraz punkt informacyjno-doradczy działający w holu dworca PKP w Katowicach.
 
Uchodźcy z Ukrainy od początku wojny mogli i nadal mogą liczyć na wsparcie, nie tylko to instytucjonalne, ze strony niemal wszystkich służb, instytucji, podmiotów czy organizacji, także pozarządowych. Warto przypomnieć 24-godzinną pracę strażaków PSP, którzy w początkowych tygodniach wojny stacjonowali przed dworcem PKP, przyjmując setki uchodźców wysiadających z pociągów na katowickim dworcu, pomagając im w relokacji na terenie województwa.     
 
Nie zawiedli również mieszkańcy naszego regionu, którzy otworzyli swoje serca i domy przed Ukraińcami uciekającymi przed wojną. Ci, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców mogli skorzystać z rządowego wsparcia i otrzymać świadczenie pieniężne w wysokości 40 zł za osobę na dzień. Dodatkowo wojewoda uruchomił zbiorowe miejsca zakwaterowania, z których przez miniony rok skorzystało już 51 tys. osób. Obecnie w ośrodkach tych przebywa ponad 9200 osób, z czego wyłącznie w Katowicach jest około 900.
 
W naszym regionie w okresie wojny nadano PESEL 145 576 obywatelom Ukrainy. W samym 2023 roku nadano ich 438. Cieszy fakt, że w naszym województwie urodziło się blisko 100 dzieci uchodźców.
 
Uciekający przed wojną Ukraińcy mogli też liczyć na wsparcie w zakresie nauki i edukacji. Podjęto szereg działań, których celem było ułatwienie funkcjonowania 21 tys. ukraińskich dzieci w szkołach i przedszkolach w Śląskiem. Istotnym aspektem pomocy obywatelom Ukrainy była też kwestia zatrudniania. Do śląskich urzędów pracy od początku wybuchu wojny wpłynęło ponad 88 tys. powiadomień o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy. Najwięcej Ukraińców wykonywało pracę w Bielsku-Białej i powiecie bielskim (blisko 11 tys.), Katowicach (ponad 9 tys.), Sosnowcu (8094), Gliwicach i powiecie gliwickim (8074). Biorąc pod uwagę płeć – 64 proc. dotyczyło kobiet, wg grup zawodów – najwięcej dotyczyło robotników magazynów i prostych prac w przemyśle.
– Nie przestajemy wspierać naszych przyjaciół zza wschodniej granicy, którzy wciąż odpierają ataki Rosjan, ale też jesteśmy dumni z tego, jak wiele dobrego dla uciekających przed wojną już się udało zrobić. Także dzięki pomocy i współpracy z samorządami. I za te wspólne działania bardzo dziękuję  – podkreśla wojewoda Jarosław Wieczorek.
 
Łącznie na pomoc uchodźcom w województwie śląskim przeznaczono około 700 mln zł.
 
Źródło: ŚUW