WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

11.10.2023Ruda Śląska ma nowoczesny mammograf!

 
Zbliża się Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi (obchodzony 15 października). Z tej okazji w najbliższy piątek, 13 października o godz. 11:00 w siedzibie Fundacji Godula Hope w Rudzie Śląskiej przy ul. Głównej 11 (pawilon A1) odbędzie się uroczyste symboliczne uruchomienie nowego cyfrowego aparatu do wykonywania badań mammograficznych.
 
Jest to jeden z najnowocześniejszych aparatów dostępnych na rynku. Jego konstrukcja oparta jest na najnowszej technologii. Urządzenie zbudowane jest z najwyższej jakości materiałów zapewniających diagnostykę na światowym poziomie (bardzo wysoka jakość zdjęć cyfrowych) przy niskiej dawce promieniowania. Niewielki rozmiar aparatu w połączeniu z wysokim poziomem ergonomii zapewniają komfort badanej pacjentce.
- Celowo z oficjalnym uruchomieniem mammografu czekaliśmy do października. To właśnie 15 października przypada Dzień Walki z Rakiem Piersi, chorobą, która – jak mówią statystyki - w Polsce znajduje się na pierwszym miejscu przed rakiem płuca, jelita grubego, szyjki macicy i jajnika pod względem liczby nowych przypadków zachorowań – tłumaczy Izabela Koźmińska–Życzkowska, prezes Fundacji Godula Hope.
 
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów. Początkowo rozwija się bezobjawowo. Tylko wcześnie wykryty daje szansę na całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Fundacja Godula Hope od prawie 20 lat realizuje świadczenia z zakresu Programu Profilaktyki Raka Piersi, w ramach którego dostęp do bezpłatnej mammografii mają wszystkie kobiety pomiędzy 50. a 69. rokiem życia (w tym przedziale wiekowym choroba występuje najczęściej) oraz pacjentki Poradni Schorzeń Piersi.
 
Fundacja na Rzecz Programu Wczesnego Rozpoznawania Chorób Nowotworowych u Kobiet Godula Hope w Rudzie Śląskiej prowadzi swoją działalność od ponad 25 lat. Jej celem jest propagowanie szeroko pojętej profilaktyki zdrowotnej oraz edukacji medycznej, ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych u kobiet. Misja Fundacji zawiera się w zdaniu: „Pomagamy kobietom w każdym wieku”. Gwarantują to wiedza i doświadczenie specjalistów z zakresu ginekologii, położnictwa, genetyki, ultrasonografii oraz innych dziedzin medycyny. Fundacja udziela świadczeń medycznych w ramach działań statutowych oraz NZOZ GENOM.
 
Źródło: UM Ruda Śląska.