WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

19.05.2023Siemianowice Śląskie: miejska biblioteka zmieni się nie do poznania

 
Nowoczesne i funkcjonalne pomieszczenia, docieplone ściany, nowa elewacja, kawiarnia oraz udogodnienia dla osób o szczególnych potrzebach – między innymi takich zmian możemy spodziewać się po metamorfozie jaką niebawem przejdzie budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Anny Szaneckiej, przy Al. Sportowców 3.
 
W czwartek 18 maja 2023 roku została podpisana umowa na realizację inwestycji pn. „Termomodernizacja i przebudowa budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Alei Sportowców 3 w Siemianowicach Śląskich”. Wykonawcą zadania będzie Firma Budowlana Sikora – Maciej Sikora z Nowego Targu.
Cieszymy się, że długo oczekiwany remont naszej biblioteki wreszcie stanie się faktem. Prace modernizacyjne rozpoczną się już wkrótce i mają na celu poprawę zarówno wyglądu jak i funkcjonalności naszej instytucji – informuje Bogumiła Śliż, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Anny Szaneckiej.
 
Koszt realizacji przedsięwzięcia wyniesie 6.637.404, 53 zł i zostanie dofinansowany kwotą 1.575.000 zł pozyskaną z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”.
Prace modernizacyjne obejmą m. in.: przebudowę przestrzeni użytkowej budynku, docieplenie dachu i ścian zewnętrznych, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnicy do gruntu, wymianę drzwi i okien zewnętrznych, podłóg, stolarki wewnętrznej. Ponadto zaplanowano wymianę instalacji c.o. wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej wraz z wymianą oświetlenia, instalacji teletechnicznych, wykonanie wentylacji mechanicznej oraz roboty związane z zagospodarowaniem terenu. By zapewnić dogodny dostęp do budynku osobom o szczególnych potrzebach zostanie zamontowana winda i podjazd dla wózków.
 
Biblioteka zyska także nowe wyposażenie i sprzęt służący wszystkim użytkownikom. Wiele osób ucieszy fakt, że do biblioteki wróci kawiarnia, która będzie połączona z czytelnią i tarasem – mówi Grzegorz Mól z Miejskiej Biblioteki Publicznej. Będziemy regularnie informować o postępach prac na naszej stronie internetowej oraz na profilach mediów społecznościowych – dodaje.
 
Termin zakończenia prac budowlanych przewidziano w październiku 2024 roku, po czym biblioteka zostanie ponownie otwarta dla użytkowników.
 
W trakcie remontu biblioteka będzie zamknięta dla użytkowników, ale pracownicy nadal będą udostępniać zasoby biblioteczne i realizować wypożyczenia za pośrednictwem tymczasowej siedziby, która zostanie uruchomiona 22 maja br. przy ulicy Śląskiej 14.
 
Źródło: UM Siemianowice Śląskie