WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

02.02.2023Śląski Ogród Zoologiczny ma nowego mieszkańca! To najmniejsza małpa świata.

 
Opiekunowie małp ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego mogą pochwalić się pierwszym sukcesem hodowlanym 2023 roku  – na świat przyszła pigmejka karłowata, czyli przedstawiciel najmniejszych małp żyjących obecnie na świecie.
 
Młode przyszło na świat 5 stycznia 2023 r. Jest to pierwsze potomstwo naszej pary pigmejek – Leona i Leokadii. Malucha początkowo trudno było zauważyć, ponieważ młode pigmejki po urodzeniu mają wielkość ludzkiego kciuka i ważą zaledwie około 16g. Większość czasu spędzają wczepione w grzbiet ojca, który chroni je przed zagrożeniami. Matka przejmuje młode jedynie na czas karmienia. Dopiero po 3 miesiącach maluch staje się bardziej niezależny i zaczyna przemieszczać się samodzielnie.
 
Młode urodzone w naszym zoo ma już prawie miesiąc. Jest zdrowe i szybko rośnie, przez co coraz łatwiej można zauważyć je na grzbiecie ojca. Nie znamy jeszcze jego płci – jej rozpoznanie będzie możliwe dopiero gdy maluch będzie przemieszczał się samodzielnie. Nie chcemy dodatkowo stresować malucha i jego rodziców. Młode nie otrzymało jeszcze imienia. Zgodnie z zasadą przyjętą przez opiekunów małp, wybrane zostanie imię rozpoczynające się na literę „L”.
 
Pigmejka jest pierwszym młodym urodzonym w 2023 r. w Śląskim Zoo.
 
Pigmejka karłowata (Cebuella pygmaea) to gatunek małpy z rodziny pazurkowców, należących do małp szerokonosych – tzw. małp nowego świata. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej w rejonie górnego biegu amazonki (Ekwador, Brazylia, Kolumbia).
 
Żyją w parach lub małych grupach rodzinnych, złożonych z rodziców i ich potomstwa. Osobniki komunikują się ze sobą wydając dźwięki podobne do śpiewu ptaków. Prowadzą nadrzewny tryb życia. Odżywiają się owocami, liśćmi, owadami, larwami oraz małymi kręgowcami i bezkręgowcami. Uważane są za najmniejszych przedstawicieli małp – dorosłe osobniki osiągają długość ciała około 13 cm (bez ogona) i masę około 124 g. Gatunek ten został wpisany do czerwonej księgi zwierząt i zaklasyfikowany jako narażony na wyginięcie (kategoria VU).
 
Źródło: Śląski Ogród Zoologiczny