WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

17.06.2022Spektakl jak terapia w Teatrze Miejskim w Gliwicach

 
„5:00 UA” opowiada o przeżyciach kobiet, które doświadczyły wojny w Ukrainie. Spektakl powstał w ramach rezydencji kilkunastu artystek i 23 czerwca zostanie zaprezentowany w Teatrze Miejskim w Gliwicach.
 
„5:00 UA” to godzina rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W przedstawieniu splatają się osobiste opowieści ukraińskich artystek, które były świadkami, a czasem ofiarami, wielu wojennych traum. Siła tej wypowiedzi jest ogromna.
To performatywna wypowiedź z elementami teatru fizycznego, śpiewu, wykorzystująca technikę verbatim – monolog uczestniczek spektaklu, w którym analizują one swoją drogę z Ukrainy do Polski w poszukiwaniu schronienia przed wojną, którą Rosja rozpętała Ukrainie. Kobiety tworzą chór, który komentuje i oddaje uczucia związane z wymuszoną wojenną drogą i nagłą, tragiczną zmianą w życiu bohaterek spektaklu. Większa część literackiej podstawy spektaklu „05:00 UA” została napisana przez jej uczestniczki, które są przedstawicielami sztuk performatywnych na Ukrainie – wyjaśnia Yuliia Maslak, reżyserka spekaklu.
 
Spektakl powstał dzięki Forum Dyrektorów Województwa Śląskiego, które wspólnie ogłosiło program rezydencji dla artystów z Ukrainy. W Gliwicach efekty będzie można zobaczyć w sobotę 23 czerwca o godz. 18.00 na dużej scenie Teatru Miejskiego (ul. Nowy Świat 55–57). Dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek (w cenie 30, 50 lub 100 zł) zostanie w całości przekazany ukraińskim artystkom.
Wsparliśmy ukraińskie artystki teatralne, gdyż jako ludzie kultury, dla których pokój jest wartością szczególną, odczuwamy zobowiązanie wobec wszystkich ofiar wojny, która zabija i niszczy. Apelujemy do naszych widzów, aby zobaczyli to przedstawienie, wyjątkowy teatr bezpośrednio wyrażający traumę, ból i cierpienie przez tych, których życie legło w gruzach – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.
 
Źródło: UM Gliwice, P. Jendroska