WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

08.05.2023Szczoteczka soniczna czy szczoteczka elektryczna z okrągłą główką – czym się różnią i jaką wybrać?

Szczoteczki soniczne i szczoteczki obrotowe zaliczamy do grupy szczoteczek z wbudowanym silniczkiem elektrycznym, jednak te drugie często traktujemy jako odrębny rodzaj przyrządów, nazywając je szczoteczkami elektrycznymi z okrągłą główką lub obrotowymi. Czym właściwie różnią się szczoteczki soniczne od elektrycznych i w jakich aspektach są do siebie podobne? Jak działa szczoteczka soniczna i jakie są jej główne zalety? Którą szczoteczkę najlepiej jest wybrać – soniczną czy elektryczną? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w naszym obszernym artykule.

Zarówno szczoteczki soniczne, jak i szczoteczki obrotowe zaliczane są do grupy szczoteczek elektrycznych. Oba typy wyróżniają się komfortem użytkowania oraz precyzją w usuwaniu nieczystości z jamy ustnej. Szczoteczki elektryczne pracują z prędkością kilkudziesięciu tysięcy ruchów na minutę, podczas gdy szczoteczki manualne wykonują w tym samym czasie jedynie kilkaset ruchów.

Niemalże każda szczoteczka z wbudowanym silniczkiem elektrycznym posiada funkcje, które zapewniają wygodę użytkowania, np. timery, które pilnują czasu niezbędnego do dokładnego umycia zębów, czujniki kontroli nacisku, zużycia włosia czy możliwość połączenia urządzenia z aplikacją w smartfonie.

Stosując szczoteczkę soniczną lub obrotową, skutecznie zapobiegasz próchnicy, stanom zapalnym dziąseł czy gromadzeniu się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. W obu rodzajach szczoteczek do wyboru masz kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu, a do tego w zestawach z nimi często dostępne są również specjalne końcówki wymienne.

Szczoteczka soniczna i elektryczna – różnice

Szczoteczki elektryczne dzielą się na szczoteczki rotacyjne (obrotowe) i rotacyjno-pulsacyjne. Szczoteczki obrotowe posiadają okrągłą główkę czyszczącą, która porusza się na przemian w prawo i w lewo, natomiast rotacyjno-pulsacyjne dodatkowo oferują ruchy do przodu i do tyłu. Pierwsze poruszają się z prędkością do 10 500 ruchów oscylacyjnych na minutę, natomiast drugie, oprócz ruchów oscylacyjnych, wykonują także od 20 000 do 48 000 ruchów pulsacyjnych w tym samym czasie.

Szczoteczki soniczne posiadają podłużne główki czyszczące, a ich praca opiera się na technologii dźwiękowej, która sprawia, że wykonywany przez nie ruch zbliżony jest do ruchu wymiatającego. Włókna końcówki w szczoteczkach sonicznych poruszają się na boki z bardzo dużą częstotliwością. Prędkość pracy w tym przypadku wynosi od 62 000 do 96 000 ruchów sonicznych na minutę.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Włókna szczoteczki sonicznej wykonują ruchy wymiatające z bardzo dużą częstotliwością, czego efektem jest mieszanie się cząsteczek śliny, pasty do zębów i wody. W wyniku tego powstające mikrobąbelki docierają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, takich jak przestrzenie międzyzębowe i kieszonki dziąsłowe, skutecznie oczyszczając je z bakterii i płytki nazębnej.

Szczoteczki soniczne generują aż do 96 000 ruchów na minutę pracy, co wpływa na ich niezwykłą skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej i osadów z jamy ustnej. Dzięki temu możliwe jest nie tylko precyzyjne, ale również całkowicie bezpieczne oczyszczanie zębów, dziąseł, a także implantów, mostów, koron i aparatów ortodontycznych. W celu bardzo dokładnego wyczyszczenia przestrzeni międzyzębowych warto jednak posłużyć się nicią dentystyczną lub irygatorem do zębów. Zestawienie popularnych szczoteczek sonicznych można znaleźć na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-szczoteczek-sonicznych/

Zalety szczoteczki sonicznej

Oto zalety i korzyści wynikające ze stosowania szczoteczki sonicznej:

  • łatwa do opanowania technika mycia zębów

  • uczucie świeżości w jamie ustnej na dłużej

  • skuteczne i zarazem delikatne czyszczenie zębów

  • ograniczanie gromadzenia się płytki nazębnej i kamienia nazębnego

  • poprawa kondycji dziąseł poprzez ich delikatny masaż już po 2 tygodniach

  • usuwanie do 6 razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczki tradycyjne

  • oczyszczanie trudno dostępnych miejsc, np. przestrzeni międzyzębowych

  • czyszczenie implantów, mostów, koron oraz elementów aparatu ortodontycznego

  • redukcja osadów z herbaty i kawy aż o 80%, a co za tym idzie – przywracanie zębom ich naturalnej barwy.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – jaką wybrać?

Wybór odpowiedniej szczoteczki powinien być zależny od kilku czynników, m.in. od stanu naszej jamy ustnej, naszych indywidualnych potrzeb oraz od zasobności naszego portfela. Niemniej jednak, jeśli do tej pory korzystaliśmy jedynie ze szczoteczki manualnej, każde urządzenie napędzane bateriami lub akumulatorem zapewni nam skuteczniejsze i bezpieczniejsze oczyszczanie jamy ustnej.

Szczoteczki soniczne to przyrządy delikatne dla zębów i dziąseł, rekomendowane osobom cierpiącym na nadwrażliwość jamy ustnej czy posiadającym tendencję do występowania stanów zapalnych. Ponadto mycie zębów tego typu urządzeniem nie wymaga od nas wykonywania skomplikowanych ruchów. Wystarczy, jeśli będziemy przesuwać główkę szczoteczki powoli w kierunku łuku zębowego, bazując przy tym na delikatnych ruchach okrężnych. Ponadto szczoteczki soniczne świetnie sprawdzą się u użytkowników aparatów ortodontycznych.

Z kolei szczoteczki elektryczne, z uwagi na występującą w nich okrągłą główkę czyszczącą, lepiej docierają do przestrzeni międzyzębowych i dopasowują się do kształtu każdego zęba. Szczotkując nimi zęby, musimy jednak uważać na to, aby nie dociskać główki zbyt mocno do powierzchni szkliwa, gdyż możemy doprowadzić do jego uszkodzenia oraz podrażnienia dziąseł. Na szczęście wiele szczoteczek wyposażono w czujnik kontroli nacisku, który sygnalizuje nam, gdy zbyt mocno czyścimy nasze zęby. Warto pamiętać również o tym, że szczoteczki elektryczne są często nieco tańsze od sonicznych, a ich praca jest mniej intensywna, co czyni je świetnym wyborem dla początkujących użytkowników tego typu przyrządów.

Materiał Partnera.