WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

20.07.2022Tarnowskie Góry podsumowują "Barbórkę w środku lata 2022"

 
Za nami kolejna edycja ‘’Barbórka w środku lata 2022’’. Impreza odbyła się już po raz kolejny, kolejny raz jej uczestnicy zostali zaskoczeni – jak na Barbórkę w środku lata przystało – niezwykłymi atrakcjami.
 
Granie na szynach młotkami? Takie rzeczy tylko w Tarnowskich Górach. Pokaz mody tarnogórskiej? Tylko na Barbórce! Wspólnie śpiewanie Tarnogórskiego Dzwoneczka? To wydarzyło się w Parku Kunszt. Skok przez skórę i mianowanie nowych tarnogórskich kopaczy oraz Tarnogórski Walczyk? To działo się w niedzielę na Rynku! Dlaczego w lecie? 238 lat temu, 16 lipca 1784 roku w szybie Rudolphine odkryto złoża rud srebrnonośnych. Właśnie na pamiątkę tego wydarzenia tarnogórzanie przez 150 lat spotykali w lipcu się na Bergfestach, które dziś znamy jako grudniowe barbórki. Odkrycie razem uruchomieniem pierwszej w regionie maszyny parowej uważa się nie tylko za początek drugiej tarnogórskiej rewolucji górniczej, symboliczny start europejskiej rewolucji przemysłowej, ale także prapoczątek przemysłowego Górnego Śląska, jaki znamy dziś.
 
W czas obchodów w Parku Kunszt nie zabrakło nowości: oprócz Redene i Heynitza, a którzy pojawili się pierwszy raz z żonami nową postacią historyczną był młody Johann Wolfgang Goethe, która pod koniec XVII wieku odwiedził miasto Gwarków skuszony maszyną ogniową.
– To u nas działo się na przełomie XVIII i XIX wieku wszystko, co ważne dla regionu – powiedział Stanisław Karcz, wiceprezes SMZT, dla którego 16 lipca jest datą ważną z powodów osobistychi podwójną okazją do świętowania. – Wtedy urodził się mój syn – przyznał Karcz.
 
– To święto i to co się tutaj kiedyś wydarzyło nie mają innego odpowiednika na całym świecie. Cieszę się, że tak tłumnie świętujemy tę żywą lekcję historii – komentował Bartosz Skawiński, zastępca burmistrza Tarnowskich Gór ds. gospodarczych.
 
O doskonałą oprawę muzyczną imprezy na Rynku zadbały Górnicza Orkiestra Dęta Bytom im. Józefa Słodczyka, Orkiestra Dęta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i oczywiście Tarnogórska Orkiestra Dęta, z którą wspólnie zagraliśmy koncert na 100 pyrlików. Wyszło jak zwykle fenomenalnie i szczęśliwie – nikt bowiem, zamiast na szyny, nie uderzył w palec.
 
Tarnogórska brać wzbogaciła się o nowych członków dzięki tradycyjnym ‘’Skokom przez skórę’’. Z deszczowymi chmurami walczyliśmy w sobotę razem z Adam Snopek Stand Up przy fortepianie, a efektem tego była kolejna burza, ale mózgów.
– Ile mamy rodzajów muzyki – pytał Snopek widzów od czego zaczęła się trwająca godzinę muzyczna zabawa.
 
W niedzielę od teorii przeszliśmy do praktyki, czyli do umilających nam wieczór koncertów Adam Oleś hurdu_hurdu i naszych gości aż z samego Opola – Zakuka.
 
Barbórka to nie tylko koncerty i spektakle na scenie. Wokół Rynku dwa dni trwał jarmark rękodzieła, można było zwiedzać Kościół Zbawiciela, zorganizowano warsztaty malarskie “Tarnogórskie Klimaty” czy tworzenia górniczych czako. Jak zwykle w niedzielę odbył się też pokaz mody tarnogórskiej.
– Co roku udowadniamy, że tarnogórskość można akcentować poprzez historię, ale i bardziej współcześnie – np. ubierając się w nowoczesne stroje w tarnogórskich, biało, czarno, żółtych barwach – powiedziała Anna Gołkowska – Dymarczyk, która ze stowarzyszenia GóryKultury przygotowała pokaz. Ubrania na scenę wypożyczyły tarnogórskie sklepy odzieżowe.
 
Zdjęcia można znaleźć na https://www.facebook.com/um.tarnowskiegory
https://www.facebook.com/dokumentprojektu
 
Źródło: Urząd Miasta Tarnowskie Góry