WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

05.05.2022W Zabrzu posadzili kolejne drzewa

 
Kolejne młode buki posadzone zostały dziś w Parku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Jest to kontynuacja akcji mającej na celu uczczenie 100-lecia nadania praw miejskich Zabrzu a jednocześnie jedno z wielu działań proekologicznych w naszym mieście.
 
Tym razem w przedsięwzięcie włączyli się uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Samochodowych w Zabrzu. Młodzież, pod okiem leśnika Piotra Malchera, sadziła drzewa w przygotowanej przez lasy komunalne części parku. – Za rok będziemy mogli tu przyjść i powiedzieć, że te drzewa zasadziliśmy właśnie my – mówili podopieczni zabrzańskiej „Samochodówki”.
 
Warto przypomnieć, że nieprzypadkowo została wybrana właśnie buczyna – hektar drzewostanu potrafi usunąć do 50 ton pyłu rocznie. Jest to także jeden z głównych lasotwórczych gatunków w naszym kraju.
 
Na terenie Zabrza znajduje się ponad 160 hektarów lasów komunalnych oraz dziesięć ogólnodostępnych parków miejskich o powierzchni 39 ha, w których w tym roku nasadzonych zostanie 20 tys. drzew.
 
W naszym mieście funkcjonuje także założony w 1938 Miejski Ogród Botaniczny, w którym na powierzchni 6,36 ha zgromadzono ponad 5 tys. drzew i krzewów.
 
W ramach działań proekologicznych Miasto pozyskało w minionym roku 5 mln zł na rewitalizację terenów zielonych, tj. Parku im. Poległych Bohaterów oraz budowę placu wodnego na osiedlu Janek. W planach jest także modernizacja szklarni oraz budowa zaplecza edukacyjnego we wspomnianym ogrodzie botanicznym.
 
Źródło: Urząd Miasta Zabrze