WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

22.04.2022Wiślańskie i ukraińskie dzieci oraz dorośli artyści. Razem namalowali Perłę Beskidów. II Plener Malarski Granatowe Góry

W Wiśle rozpoczął się Drugi Plener Malarski z udziałem kilkunastu polskich artystów. Wydarzenie ponownie skupia się wokół postaci Jerzego Pilcha i jest preludium do dedykowanego pisarzowi Festiwalu Słowa „Granatowe Góry”, który odbędzie się w Beskidach w pierwszy weekend czerwca.

Tematem pleneru są oczywiście „Granatowe Góry”, a inspiracji artyści będą poszukiwali w twórczości wiślanina Jerzego Pilcha.  

Piękną inicjatywą, która wyszła od organizatorów pleneru, było wspólne malowanie obrazu z Wisłą w tle. Do jego powstania artyści zaprosili 15 dzieci z wiślańskich szkół – 10 polskich i 5 ukraińskich. Swoisty happening odbył się dziś przed południem, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle.

- Powstało dzieło o wymiarach 150 x 220 cm, które docelowo zostanie przekazane na aukcję charytatywną. – mówi jeden z jego współautorów, Sebastian Chachołek, kustosz Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle:

Plik dźwiękowy: chacholek.mp3

- Wisła świętuje w tym roku 60-lecie praw miejskich. Ten obraz to piękny prezent dla miasta, a i sama możliwość dla dzieci obcowania z czołowymi artystami i wspólne tworzenie z pewnością będzie czymś niezapomnianym – cieszy się burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Komisarzem pleneru ponownie jest Alina Sibera, a oprócz niej tworzyć będą Małgorzata Stępniak, Ilona Herc, Aneta Jaźwińska, Judyta Pilarczyk, Marta Węg, Andrzej Kacperek, Stanisław Chomiczewski, Paweł Kotowicz, Marian Danielewicz, Krzysztof Pasztuła, Piotr Pilawa, a także tworzący w Wiśle i Ustroniu: Monika Ślósarczyk, Robert Heczko i rzeźbiarz Artur Szołdra.

Wystawa poplenerowa zaprezentowana zostanie w wiślańskim Muzeum Magicznego Realizmu "Ochorowiczówka" w przeddzień Festiwalu Słowa „Granatowe Góry”, czyli 2 czerwca.

- Kiedyś Ochorowiczówka była domem pracy twórczej polskich pozytywistów, dzisiaj znów jest ważnym miejscem na kulturalnej mapie Wisły. Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy i cały festiwal, który mamy zaszczyt współtworzyć - mówi Sebastian Chachołek, organizator pleneru i kustosz Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka”.

 

Źródło: UM w Wiśle

Uczestnicy tegorocznego II Pleneru Malarskiego Granatowe Góry