WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

18.12.2017Gliwice podbijają kosmos

Złożone z trzech śląskich firm konsorcjum FP Space rozwija technologie kosmiczne. Efektem ich pracy będzie komputer, w który wyposażony zostanie satelita. Przed inżynierami trudne zadanie. Muszą stworzyć urządzenie, które będąc już na orbicie poradzi sobie z tysiącami gigabajtów danych i to w dość krótkim czasie. Będzie służył on do oberwacji Ziemi. Dzięki danym przetwarzanym na pokładzie satelity będzie można interpretować stan zdrowia roślin, lasów, prognozować plony czy tworzyć mapy zanieczyszczeń miast. 
Jakby nie to jest w tym wszystkim najbardziej innowacyjne. Najturdniejszą część zadania jest czas. W tej chwili podobne skany są wykonywane, jednak przesłanie danych z kosmosu na Ziemię trwa tygodniami. FP Space pracuje nad tym, by taki sam efekt dostępny był w okresie nawet nie dnia, a godzin. 
 
Intuition-1 będzie satelitą klasy 6U, w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 10x22x36 cm, a jego waga w przybliżeniu wyniesie 10 kg. Zostanie w nim umieszczona specjalistyczna kamera o wysokiej rozdzielczości spektralnej w zakresie światła widzialnego i bliskiej podczerwieni. Dzięki podzieleniu 
tego pasma na 150 kanałów będzie można uzyskać zdecydowanie więcej informacji w stosunku do aktualnie istniejących na rynku instrumentów - mówi Jarosław Czaja, prezes Future Processing. 
 
Prace rozpoczną się od nowego roku. Składać będą się z kilku etapów. Jednak ten najważniejszy, czyli wystrzelenie satelity w kosmos, przewidziany jest na 2022 rok.