WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

07.09.2017Nie ma decyzji w sprawie gliwickich śmieci

Podczas czwartkowej sesji gliwiccy radni debatowali między innymi nad nową uchwała w sprawie śmieci. Projekt jednak nie przeszedł. Za było 9 radnych, 12 przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

Nowa umową na odbiór i zagospodarowanie odpadów, która została podpisana w lipcu, jest droższa od poprzedniej. To z kolei spowodowało, że obecne stawki trzeba będzie podnieść. Tego między innymi dotyczył przedstawiony na sesji projekt. Zmianę najbardziej odczuliby ci, którzy nie segregują odpadów. W ich przypadku nowa stawka w przypadków metrażu do 60 metrów kwadratowych wzrosłaby aż do 2 złotych. Niewielka, kilkugroszowa podwyżka planowana jest dla osób, które śmieci segregują.

Projekt jednak nie przeszedł. Głównym powodem nie były jednak stawki, a sposób naliczania opłat. Wrócił stary problem i dylemat – metry kwadratowe czy osoby. To wywołało dyskusje i spowodowało cofnięcie projektu do kolejnego przepracowania.

Problem jest też inny. Od lipca zgodnie z nową umową powinny obowiązywać także wyższe stawki, tak by odpowiadały zapotrzebowaniu. Im dłużej będą w Gliwicach obowiązywać stare zasady, tym większe mogą będą podwyżki.