WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

15.02.2021"Zadbajmy o psy łańcuchowe w czasie mrozów" apeluje Fundacja Lepszy Świat z Cieszyna

Podobno, gdy zamarzają, to niczego nie czują. Jest tylko przeszywająca cisza i pustka dokoła. Ich towarzysze to brudne łachmany rzucone dla spokoju sumienia, zgniła słoma, spróchniałe deski i ciężki łańcuch uwiązany do szyi, który cały ich świat ogranicza do kilku metrów. Bywa też brudna miska z zamarzniętą wodą, zatęchłe jedzenie z resztek obiadu. I przeszywające wyliniałą sierść zimno.

Często w czasie interwencji inspektorzy z Fundacji Lepszy Świat  spotykają się z takimi poglądami, że pies to stworzenie, które ma szczekać, pilnować, i być wdzięcznym za to, że rzuca mu się ochłap do jedzenia i pozwala żyć.  A bezradność, poczucie samotności, frustracja to uczucia, które odczuwają także zwierzęta, nie tylko my, ludzie.

Każdy z nas może pomóc odwrócić zły los przydomowych zwierząt, czasami wystarczy tylko nie być obojętnym, nie odwracać wzroku i reagować. Jednym z najczęstszych problemów są tragiczne warunki, w jakich znajdują się zwierzęta, to między innymi dziurawe, nieocieplone budy czy same kojce bez miejsca schronienia, a w nich smutny, zrezygnowany i zmarznięty przyjaciel człowieka.

Jeśli nie możemy zwierzęcia wziąć w czasie mrozów do domu, chociażby do piwnicy, garażu czy przedsionka, to zróbmy dla psa ocieploną budę wyściełaną słomą, pamiętajmy o dolewaniu letniej wody do misek, uwolnijmy z łańcucha. Zapewniajmy kotom budki na zimę. To tak niewiele, a dla nich może oznaczać życie.

Pamiętajmy, opieka nad zwierzęciem to także spełnienie obowiązków, które są uregulowane przepisami. Te obowiązki to zapewnienie zwierzęciu pomieszczenia chroniącego przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiającego swobodną  zmianę pozycji ciała, zapewnienie odpowiedniej karmy i stałego dostępu do wody. Przepisy zabraniają trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin na dobę, a długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. Należy pamiętać też, że utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach, w stanie rażącego zaniedbania, brudzie i niechlujstwie stanowi znęcanie się nad zwierzętami. 

Co to oznacza w praktyce?

- Buda musi być szczelna, ocieplona i dostosowana do wielkości zwierzęcia, ma mieć wszystkie ściany i szczelny dach, nie może stać bezpośrednio na ziemi (np. może być na palecie, podeście). Powinna być wyściełana słomą, którą należy wymieniać gdy zwilgotnieje.

- Psa z łańcucha należy spuszczać przynajmniej co 12 godzin, należy zapewnić mu możliwość wybiegana się, a łańcuch nie może krępować możliwości schronienia się.

- Należy sprawdzać czy woda w misce nie jest zamarznięta i w razie potrzeby dolewać zimą lekko ciepłą wodę

- Należy zapewnić chociaż jeden pełnowartościowy, w zimie wysokokaloryczny posiłek dziennie (można dodać też np. łyżkę oleju)

- Kojec musi zapewniać swobodę poruszania się, oraz musi być regularnie sprzątany, podłoga w kojcu musi być bezpieczna, nie dziurawa, nie śliska.

 


Źródło: Fundacja dla Zwierząt i Środowiska „Lepszy Świat” w Cieszynie