WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

09.09.2021Katowice: Smogobus ponownie wyruszy w trasę!

30 kursów i wizyty w każdej dzielnicy Katowic. Smogobus po raz kolejny wyjedzie na ulice miasta, aby dotrzeć do mieszkańców i pomóc im w wymianie starego „kopciucha” na nowe, ekologiczne źródło ciepła. Akcja rusza 25 września.
 
Walka o czyste powietrze to jedno z największych wyzwań dla wielu miast województwa śląskiego. W Katowicach od dłuższego czasu podejmowane są kompleksowe, warte dziesiątki milionów złotych, kompleksowe działania na rzecz czystego powietrza. Choć, jak pokazują dane, z roku na rok jakość powietrza się poprawia to jednak wciąż pozostawia wiele do życzenia. Dlatego 25 września w Katowicach rusza kolejna odsłona akcji #nieTruj, w ramach której wszystkie dzielnice Katowic odwiedzi specjalny smogobus. Podróżować nim będą pracownicy Urzędu Miasta, którzy będą zachęcać mieszkańców do wymiany kotłów węglowych przy wsparciu finansowym miasta.
- Jak podkreślają eksperci główną przyczyną powstawania smogu w naszym regionie są stare kotły węglowe. Choć jako jedno z niewielu miast w Polsce nie mamy limitów na dotacje do ich wymiany, to wciąż tysiące osób nie skorzystało z tej możliwości. A szkoda – bo dla wszystkich chętnych spełniających proste kryteria mamy zarezerwowane pieniądze - oferujemy dofinansowanie w wysokości do 10 000 zł. Szacujemy, że w Katowicach aktualnie jest jeszcze kilkanaście tysięcy systemów grzewczych opartych o węgiel. W ubiegłym roku postanowiliśmy wysłać do katowickich dzielnic smogobus. Pomysł się sprawdził i dlatego w tym roku kontynuujemy akcję, by zmotywować mieszkańców do składania wniosków na wymianę „kopciuchów” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że w latach 2015-2020 dzięki miejskiemu programowi udało się dofinansować wymianę 4865 źródeł ciepła kosztem 42,1 mln zł.
 
Jest dużo lepiej, ale zostało jeszcze sporo do zrobienia!
 
Działania miasta przynoszą efekty. Z roku na rok jakość powietrza się poprawia. Dane „Systemu monitoringu jakości powietrza” Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pokazują, że 2020 rok charakteryzował się najlepszą jakością powietrza w historii pomiarów. Dla wskaźnika PM10 (parametr określający ilość zawieszonych w metrze sześciennym powietrza cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów) średnia miesięczna w 2020 r. wyniosła 29. Dla porównania w roku 2019 było to 33, w 2018 - 40, a w 2017 r. – 41, natomiast w 2010 r. średnioroczny wskaźnik PM10 wyniósł aż 52. Porównując rok 2020 i 2019 ilość pyłu zawieszonego PM10 spadła o 12%, a na przestrzeni 10 lat jest to spadek aż o 44%.Niestety do ideału wciąż daleko. Pomimo wszystkich działań, w sezonie grzewczym wciąż zdarzają się mroźne, bezwietrzne dni, podczas których smog jest szczególnie dotkliwy. 
– Chcemy dotrzeć bezpośrednio do mieszkańców. Dlatego już po raz drugi ruszamy w trasę smogobusem, który popołudniami będzie odwiedzał dzielnice naszego miasta. Dzięki temu katowiczanie nie będą musieć przyjeżdżać do urzędu, by złożyć wniosek o wymianę kotła. Poza przyjmowaniem wniosków będziemy również informowaćo ekologicznych sposobach ogrzewania mieszkań i domów, finansowych systemach wsparcia miasta, w tym o programie dotacji celowych na zmianę systemu ogrzewania oraz montaż odnawialnych źródeł energii czy o programie „Czyste powietrze” - mówi Daniel Wolny, kierownik Biura Zarządzania Energią.
 
Smogobus rusza w trasę w sobotę 25 września (Metropolitalne Dni Energii), a pierwszym przystankiem na mapie będzie plac Sławika i Antalla, przed Spodkiem. Trasa smogobusa zakończy się w grudniu – po odwiedzeniu 30 lokalizacji. Pojazd będzie kursował w godzinach dogodnych dla mieszkańców – popołudniami i w soboty. Smogobus będzie oznakowany, a harmonogram wizyt w dzielnicach udostępniony będzie na stronie internetowej Miejskiego Centrum Energii.
 
W ubiegłym roku, podczas 29 kursów Smogobusa udzielono 545 porad związanych z wymianą starych kotłów i przyjęto 160 wniosków na takie wymiany. Od 2015 roku Katowice zintensyfikowały program wymiany starych kotłów węglowych, które w głównej mierze przyczyniają się do wytwarzania smogu. W latach 2015 - 2020 dofinansowały kosztem 42,1 mln złotych wymianę 4865 źródeł ciepła. Ponadto od 2019 r. w Katowicach działa największy w Polsce system monitoringu jakości powietrza - poprzez stronę powietrze.katowice.eu każdy mieszkaniec może sprawdzić jakość powietrza w swojej okolicy.
 
Źródło: UM Katowice