WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

09.05.2021Pierwsze "Metrolinie" już na trasach!

Ruszyły pierwsze metrolinie, czyli nowe linie autobusowe. Na początek jest ich sześć, a docelowo będzie ponad 30. 
 
Zdaniem Zarządu Transportu Metropolitalnego, ma poprawić się oferta połączeń autobusowych dla pasażerów, a w obecnych rozkładach mają zajść, i już zachodzą zmiany.
 
Nowe połączenia to przede wszystkim więcej kursów przyspieszonych między miastami. Dzięki temu rozwiązaniu pasażerowie ze Śląska i Zagłębia będą mogli łatwiej przemieszczać się po Metropolii.  Co bardzo istotne – na tych liniach obowiązuje podstawowy cennik biletów. Wprowadzone linie uatrakcyjnią ofertę autobusową m.in. poprzez zwiększenie częstotliwości połączeń i niemal całodobowe kursowanie. Pierwsze metrolinie będą kursować na poniższych trasach: 
  • M1: Katowice Mickiewicza (Katowice Dworzec) – Gliwice Arena Widowiskowo-Sportowa (przejazd po DTŚ) 
  • M2: Katowice Piotra Skargi (Katowice Dworzec) – Gołonóg Zajezdnia (Tworzeń Huta Katowice) 
  • M3: Katowice Piotra Skargi (Katowice Dworzec) – Tarnowskie Góry Dworzec 
  • M4: Katowice Piotra Skargi (Katowice Dworzec) – Zagórze Zajezdnia z kursami wydłużonymi do przystanku Ostrowy Górnicze Pomnik
  • M18: Tychy Osiedle „Z1” – Gliwice Plac Piastów 
  • M24: Katowice Mickiewicza – Zabrze Goethego 
 
Wdrożenie linii metropolitalnych, oznaczonych literą „M”, podzielone zostało na trzy etapy i oznacza sporą reorganizację siatki połączeń.
– Przygotowanie tak istotnych zmian wymagało zaangażowania wielu stron. Ostatnie dwa lata to była ścisła współpraca ZTM, GZM i m.in. gmin. Ostatecznie wypracowaliśmy kompromis, w wyniku którego oferta komunikacji autobusowej będzie bardziej atrakcyjna dla podróżnych – wskazuje zastępca dyrektora ds. przewozów Aleksander Sobota. 
 
Zarząd Transportu Metropolitalnego podkreśla, że uruchomienie metrolinii wiąże się ze zwiększeniem liczby połączeń i ze zmianami rozkładów jazdy na dotychczasowych liniach.
– Projekt zakłada wdrożenie ponad 30 metrolinii, które w sumie będą pokonywać prawie 20 milionów kilometrów rocznie. W ciągu roku w dni robocze zostanie zrealizowane ponad 500 000 połączeń, a w soboty oraz w niedziele i święta po ok. 80 tys. kursów. Skala projektu jest zatem ogromna – zwraca uwagę dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska. 
 
Z nowymi informacjami przede wszystkim powinny zapoznać się osoby podróżujące po obszarze 13 gmin. Chodzi o Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląską, Zabrze, Gliwice, Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, Bytom, Tarnowskie Góry, Gierałtowice, Mikołów i Tychy. Te miasta bowiem jako pierwsze, zostaną połączone metroliniami. 
 
Informacje opisujące zmiany i metrolinie można znaleźć w kilku miejscach. Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie internetowej ZTM. W pojazdach pojawiły się specjalne plakaty, a dodatkowo na wybranych przystankach informatorzy wręczają ulotki. Można również zadzwonić na bezpłatną i czynną całą dobę infolinię: 800 16 30 30. 
 
Żródło: na podstawie informacji Zarządu Transportu Metropolitalnego
Fot.: Oskar Pająk / Facebook.com/Sympatycy PKM Sosnowiec