WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

22.09.2021Karramba, jak te dzieci go lubią! Rzeźba Don Pedra stanęła przy deptaku w Bielsku-Białej

Odsłonięcia rzeźby z ogromnym entuzjazmem, przy gromkich brawach zgromadzonych mieszkańców, dokonały dzieci z Przedszkola nr 15 oraz pierwszaki ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Bielsku-Białej. Przytulaniom do rzeźby nie było końca – radość dzieci i ich ciekawość były chyba najlepszą próbą techniczną tego, czy postać wytrzyma naprawdę duże zainteresowanie przechodniów.

Później odbyła się sesja zdjęciowa, poczęstunek ciastkiem promocyjnym Bielska-Białej o pasującej nazwie KaramBBa i projekcje kreskówki Porwanie Baltazara Gąbki.

- Szpieg to pierwszy bohater negatywny na naszym szlaku postaci bajkowych, choć bardzo lubiany przez dzieci i przeze mnie też, kiedy byłem dzieckiem i tę bajkę oglądałem. Ale tak jest w życiu przecież, nie wszystkie charaktery są pozytywne, zdarzają się i negatywne, a łobuziaków też czasami lubimy. Zamawialiśmy deszcz na uroczyste odsłonięcie - niestety nie udało się – nie pada, chociaż liczyliśmy na to, bo to szpieg z Krainy Deszczowców – mówił z uśmiechem prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

- I to nie jest nasze ostatnie słowo – dodał tajemniczo prezydent.

Plik dźwiękowy: tk_1donPedro%20OBR.mp3

Rzeźba stanęła na ul. 11 Listopada, w niewielkiej odległości od Smoka Wawelskiego i kucharza. Wybór miejsca nawiązuje do fabuły powieści i serialu, w których szpieg z charakterystycznym okrzykiem - Karramba! niestrudzenie podąża za głównymi bohaterami. Na bielskim deptaku Don Pedrowi towarzyszy Myping. Jego pojawienie się przy postaci szpiega tłumaczyła bielska rzeźbiarka, autorka projektu i modelu, na wzór którego wykonana została kompozycja rzeźbiarska, Lidia Sztwiertnia.

- W związku z tym, że te rzeźby są używane - dotykane przez dzieci, popychane, starałam się znaleźć coś, co logicznie by się tłumaczyło, a zarazem stanowiło trzeci punkt podparcia dla szpiega i tak Myping narzucił się naturalnie sam – mówiła artystka. – Jak przechodzę ul. 11 Listopada, to widzę, że zwykle ktoś korzysta z tych rzeźb, często nawet tłumy. Dzieciaki siedzą w samochodzie, na samochodzie, fotografują się, są wycieczki. To miłe. To jest na pewno jakaś atrakcja w mieście i co ważne, uhonorowanie wielu lat pracy twórców filmów rysunkowych, bo one się całkowicie bronią pod względem artystycznym, rysunkowym i aż szkoda, że tak rzadko są dostępne w mediach – dodała artystka.

Porwanie Baltazara Gąbki jest polskim kolorowym serialem animowanym, zrealizowanym w latach 1969-1970 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej na podstawie książki autorstwa Stanisława Pagaczewskiego pod tym samym tytułem. Seria liczy 13 odcinków, każdy z nich trwa około 6 minut.

Na zaimprowizowanej przy placu Wojska Polskiego widowni z ekranem, najmłodsi mogli usiąść i obejrzeć jeden z odcinków serialu.

Obecny na uroczystości syn autora powieści Porwanie Baltazara Gąbki Stanisława Pagaczewskiego Tomasz Pagaczewski opowiadał o okolicznościach powstania książki i kłopotach z ówczesnym Urzędem Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.

Don Pedro to piąta kompozycja rzeźbiarska na szlaku Bajkowe Bielsko-Biała, który od kilku lat jest sukcesywnie rozwijany w mieście. Szpieg z Krainy Deszczowców dołączył do Reksia, Bolka i Lolka, Pampaliniego Łowcy Zwierząt oraz Smoka Wawelskiego i Kucharza Bartoliniego Bartłomieja.


Źródło: UM w Bielsku-Białej