WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

12.03.2021Wystawa, którą... słychać. "O węglu i lodzie" już za kilka dni w COK-u w Cieszynie

„O węglu i lodzie” - wystawa indywidualna Diany Lelonek w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej „12” w Cieszynie. Będzie można ją oglądać od 18 marca do 16 maja. Na otwarcie wystawy, 17 marca o godz. 17.00, zapraszają artystka dr Diana Lelonek i kuratorka wystawy dr Barbara Głyda,

Na wystawie można nie tylko zobaczyć na fotografii, ale i… usłyszeć topniejące lodowce; dźwięki zebrane przez artystkę - symfonię przemijania, zmiany, końca, skomponowaną przez Denima Szrama. Lelonek odwiedziła alpejskie lodowce du Rhone, Aletsch i Morteratsch, aby zobaczyć to, co jeszcze z nich pozostało, ale także skonfrontować się z ludźmi i ich rytuałami: zakrywanie kocami, plandekami, banerami, desperackie działania z góry skazane na porażkę, czy układanie nowych słów modlitwy; lokalna rada parafialna złożyła petycję do Watykanu, z prośbą do papieża Franciszka, aby ten zezwolił na zmianę sformułowania modlitwy, tak aby mieszkańcy wioski mogli poprosić Boga o powstrzymanie kurczenia się lodu.

Obok dźwięku zaprezentowane zostaną kolaże, które powstały przy współpracy Diany Lelonek z Muzeum Śląskim. „Barbórka” to instalacja, która z jednej strony dotyka tradycji górniczych na Śląsku, z drugiej zaś ukazuje w jaki sposób natura odradza się: jednym z elementów pracy są zasuszone rośliny ruderalne, które kolonizują jako pierwsze zniszczone tereny dawnych kopalń i opuszczonych terenów przemysłowych. „Chwasty” zasiedlają wyeksploatowane przez człowieka tereny takie jak dobrze znane na Śląsku hałdy, stopniowo ustępując miejsca gatunkom charakterystycznym dla danego ekosystemu.

 

Diana Lelonek – ur. 1988, absolwentka wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2014), gdzie ukończyła też Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie, doktorat w zakresie sztuk wizualnych (2019). Działa na przecięciu sztuki, aktywizmu i nauki. Jej projekty to krytyczna odpowiedź na procesy nadprodukcji, niepohamowanego wzrostu i degradacji środowiska. Jako medium używa fotografii, wideo, dźwięków, obiektów znalezionych, jak również mchów, pleśni i bakterii. Laureatka wielu nagród, m.in. Paszport Polityki (2019). Swoje prace pokazywała m.in. na Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej RIBOCA, Ryga; The Edith-Russ-Haus gallery, Oldenburg; Culturescapes Festival, Bazylea; Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski; Galerii Arsenał, Białystok; Le Musée de l’Elysée, Lozanna; MOCAK, Kraków; Miesiąc Fotografii w Krakowie; Temporary Gallery, Kolonia; Museo Amparo, Meksyk; Tokio Photographic Art Museum.

 

 

Źródło: COK „Dom Narodowy” w Cieszynie/Fb