WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

11.12.2020Bytom: dzięki dodatkowym środkom w Rozbarku będą kolejne atrakcje!

Rewitalizacja obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark” wzbudza zainteresowanie mieszkańców Rozbarku i nie tylko. Mogą oni zobaczyć już pierwsze efekty prac, między innymi wyremontowany mur oporowy, a także bardzo zaawansowane prace w budynku noclegowo-szkoleniowym oraz po dawnej maszynowni Bończyk.
- Prace związane z rewitalizacją obiektów po KWK Rozbark, w których powstanie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, idą pełną parą. Dzięki pozyskaniu dodatkowych środków z Ministerstwa Sportu zrealizujemy wkrótce kolejnej inwestycje, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią to miejsce – mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom. W planach mamy budowę kolejnej wewnętrznej ściany wspinaczkowej, drogi do wspinaczki na czas wraz z zapleczem treningowym, a także kompleks saun, w tym sauna mokra, sucha oraz tzw. infrared, czyli sauna na podczerwień – dodaje Dobromir Bujak.
- Powstający w Rozbarku obiekt będzie z pewnością jedną z wizytówek naszego miasta nie tylko w regionie, ale również w kraju. Jego nowoczesność, a także możliwość uprawiania wielu sportów w jednym miejscu będzie miała wpływ na atrakcyjność tego miejsca – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
 
Warto również dodać, że roboty budowlane realizowane są w budynku kotłowni, który ucierpiał wskutek zawalenia się komina. Sporo dzieje się także na zewnątrz, gdzie cały czas trwają prace związane z przygotowaniem terenów pod atrakcje sportowe wokół dawnych obiektów kopalni.
- Sprzyjające warunki atmosferyczne, pozwalają nam na kontynuowanie prac zarówno wewnątrz obiektów, jak również na zewnątrz. W ostatnim czasie przeprowadziliśmy niwelację i profilowanie terenu, celem przystosowania terenu pod strefę streetworkoutu, parkuru, parkuru terenowego (biegi OCR) czy popularny ostatnio tor typu NinaWariior – mówi Dobromir Bujak. W połowie 2021 roku chcemy zakończyć I etap prac związanych z nadaniem nowych funkcji dawnym obiektom pokopalnianym. W kolejnym już etapie planujemy oczyszczenie elewacji budynków kotłowni i Szybu „Bończyk”, następnie uzupełnieniu spoin, oraz zabezpieczeniu całości ścian, aby nadać im estetyczny wygląd na lata – dodaje Dobromir Bujak.
 
To jednak nie wszystkie prace, jakie czekają jeszcze Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Kolejne roboty czekają mur oporowy, który ma być wizytówką obiektu i miasta, jak również wykonane zostaną jeszcze zewnętrzne strefy aktywności fizycznej, nowe nawierzchnie, mała architektura, a także zewnętrzne ścianki wspinaczkowe.
 
Rewitalizację i przekształcenie pokopalnianych obiektów w centrum sportowe doceniło Ministerstwo Sportu przyznając ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach programu Sportowa Polska – edycja 2020, środki na budowę kolejnej wewnętrznej ściany wspinaczkowej, drogi do wspinaczki na czas wraz z bogatym wspinaczkowym zapleczem treningowym oraz kompleksu saun – mokrej, suchej i na podczerwień, czyli infrared. Całość tylko tej dodatkowej inwestycji wyniesie ponad 4 mln zł, z czego 1,65 mln to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu.
 
Kolejnym działaniem podjętym przez bytomski Klub jest również realizacja projektu „Wspiąć się w górę - usługi społeczne w Bytomiu”. Realizowany również przy wsparciu środków z budżetu Unii Europejskiej projekt zakłada utworzenie placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. W ramach prowadzonych zajęć uczestnicy będą mogli skorzystać z pomocy wychowawców przy odrabianiu prac domowych, ale również będą świadczone usługi w zakresie pomocy logopedy i psychologa. Prowadzone będą także zajęcia z języka angielskiego, matematyki czy ekspresji ruchowej.
 
Świetlica środowiskowa przeznaczona będzie dla 30 dzieci i młodzieży w wieku 8 - 15 lat. Będzie ją z pewnością wyróżniała forma pracy w której ważną rolę będzie odgrywał sport - wspinaczka. Zajęcia prowadzone będą w formie pracy podwórkowej – przy wykorzystaniu gier fabularyzowanych, zajęć animacyjnych oraz wielu innych. Oferta będzie bardzo atrakcyjna, a działania tez pewnością przyciągną wielu uczestników. Na projekt ten Klub Skarpa Bytom pozyskał z Unii Europejskiej prawie 1,2 mln zł, co stanowi większość wydatków, jakie poniesione zostaną w związku z realizacją programu.
 
Tym samym w powstającym Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, będzie można nie tylko skorzystać z najnowocześniejszych urządzeń do wspinaczki i sportów siłowych, ale również obiekt ten będzie pełnił rolę miejsca wspierającego lokalną społeczność, a przede wszystkim dzieci i młodzież.
 
Źródło: UM Bytom