WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

15.06.2020Śmiertelnie niebezpieczna, oporna na leki. Napadową arytmię bielszczanie wyleczą na miejscu, w Szpitalu Wojewódzkim

W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej po raz pierwszy zespół specjalistów Oddziału Kardiologicznego wykonał zabieg ablacji. Do tej pory mieszkańcy miasta i regionu, którzy cierpieli na zaburzenia rytmu serca o charakterze napadowym, kierowani byli na takie zabiegi m.in. do ośrodków klinicznych na Śląsku.

 

Ablacje wykonuje się w pracowni elektrofizjologicznej. To jedna z najskuteczniejszych, małoinwazyjnych metod leczenia różnego rodzaju arytmii, w której wykorzystuje się prąd o częstotliwości radiowej. Czas zabiegu wynosi od dwóch do czterech godzin. Metoda zapewnia nawet 80 procentową skuteczność leczenia.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Do żył pacjenta wprowadza się specjalne cewniki z elektrodami, które umieszczane są w obrębie serca.

– Elektroda połączona jest z komputerami, które rejestrują i pokazują czynność elektryczną serca. Kardiolog- elektrofizjolog widzi miejsca, które wywołują arytmię. Po ich zlokalizowaniu, końcówką elektrody, która osiąga wysoką temperaturę, „przysmaża” się tę część serca, w której zlokalizowano arytmię. Powstaje niewielka blizna, która skutecznie hamuje tę dolegliwość. W ten sposób niszczone są obszary tkanki serca, które odpowiadają za zaburzenia jego rytmu – mówi rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, Anna Szafrańska:

Plik dźwiękowy: tk_1ablacja%20w%20BB.mp3

Bielska placówka mogła pozyskać doświadczonych operatorów, którzy specjalizują w tej metodzie leczenia chorób serca oraz skompletować specjalistyczny sprzęt, niezbędny do przeprowadzania zabiegów.

Arytmia to dość częsta dolegliwość mieszkańców Bielska-Białej i naszego regionu.

- Zaburzenia rytmu serca o charakterze napadowym bywają bardzo oporne na leczenie farmakologiczne. Pozostaje leczenie metodą ablacji. Do tej pory było ono właściwie ograniczone do ośrodków klinicznych na Śląsku. Teraz w końcu możemy zaproponować je pacjentom w naszej placówce – powiedział dr n. med. Wojciech Jaszczurowski, ordynator Oddziału Kardiologicznego Szpitala Wojewódzkiego.

Ablacja jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na razie trudno powiedzieć ile takich zabiegów będzie miesięcznie wykonywanych w Szpitalu Wojewódzkim; zależy to m. in. od wysokości kontraktu z NFZ. Każdorazowo o jej przeprowadzeniu decyduje specjalista kardiolog.

Pod uwagę brane są m.in. brak skuteczności leczenia farmakologicznego, uporczywość nawrotów arytmii, ciężkość objawów – dodał dr n med. Wojciech Jaszczurowski.

W Polsce wykonuje się kilkanaście tysięcy zabiegów ablacji rocznie.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej jest jedną z największych i najbardziej nowoczesnych placówek na południu. Ma m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.

 

 

Źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej