WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

16.11.2020Zabrze: Seniorze! Noś odblaski - bądź bezpieczny!

Pod taką nazwą zorganizowali akcję funkcjonariusze Służby Więziennej z Zabrza.
 
Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu codziennie dbają o bezpieczeństwo na terenie jednostki. Nie zapominają także o obywatelach po drugiej stronie muru. W ramach akcji "Seniorze! Noś odblaski - bądź bezpieczny" osoby starsze otrzymają torby z elementami odblaskowymi. Inicjatywa ma na celu poprawę bezpieczeństwa seniorów na drogach, a także wsparcie ich w trudnych chwilach i pokazanie, że ktoś się o nich troszczy i o nich pamięta. W celu dotarcia do najbardziej potrzebujących nawiązano współpracę z Domem Dziennego Pobytu "Rodzina" Caritas Diecezji Gliwickiej. W ten sposób funkcjonariusze włączyli się w ogólnopolską akcję  zainicjowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Służbę Więzienna pod hasłem #ResortSprawiedliwościPomaga.
- Czas pandemii jest trudny dla nas wszystkich. Seniorzy są jednak grupą, której bezpieczeństwo jest szczególnie zagrożone. I nie chodzi tu wyłącznie o koronawirusa, ale także o bezpieczeństwo na drodze. Dzięki doświadczeniu funkcjonariuszy w pracy z seniorami  i niesieniu pomocy mamy pewność, że dotrzemy do najbardziej potrzebujących - informuje inicjatorka akcji ppor. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu.
 
Jesień i zbliżająca się zima to czas, kiedy rośnie liczba niebezpiecznych sytuacji na drogach z udziałem pieszych. Zmienne warunki atmosferyczne, opady deszczu czy śniegu, mgła, wcześnie zapadający zmrok, zmniejszona przejrzystość powietrza sprawiają, że widoczność na drodze jest znacznie ograniczona. W takich niekorzystnych warunkach piesi, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, niejednokrotnie stają się ofiarami wypadków. Jak wynika ze statystyk szczególnie narażone są osoby starsze. Zazwyczaj noszą ciemną odzież i nie mają wyrobionego nawyku używania elementów odblaskowych. Wielu uważa, że odblaski to gadżety dla młodzieży. W ten sposób stwarzają niebezpieczeństwo dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Skutki urazów, jakich może doznać senior podczas wypadku drogowego, są o wiele groźniejsze dla życia i zdrowia niż dla osoby młodszej. Czas rekonwalescencji jest także o wiele dłuższy.
 
Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu, aby okazać wsparcie i pomóc oraz zwiększyć bezpieczeństwo seniorów zorganizowali akcję zachęcającą ich do noszenia odblasków. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora przekazali podopiecznym Domu Dziennego Pobytu "Rodzina" w Zabrzu kilkadziesiąt toreb z elementami odblaskowymi. Używanie odblasków kilkukrotnie zwiększa widoczność, a tym samym bezpieczeństwo pieszego na drodze. Kierowca wcześniej zauważa pieszego, nawet z około 150 metrów i ma czas na odpowiednią reakcję. Natomiast bez odblasku i na słabo oświetlonej drodze jest w stanie go dostrzec maksymalnie z 40 metrów. Niestety zazwyczaj osoby starsze nie zdają sobie z tego sprawy. Dlatego akcje promujące noszenie odblasków są bardzo potrzebne.
 
Torby z elementami odblaskowymi uszyli skazani podczas zajęć praktycznych programu readaptacji społecznej pn. "Nić empatii". W szyciu uczestniczyli również funkcjonariusze. Nie tylko uczyli osadzonych szyć, nadzorowali przebieg prac, ale także sami siadali do maszyn do szycia. Podczas uprzednich edycji programu skazani szyli maseczki oraz maskotki dla dzieci. Poza zajęciami praktycznymi osadzeni uczestniczą także w warsztatach edukacyjnych.
- Takie zajęcia to istotny element procesu resocjalizacji. W ten sposób uczymy osadzonych empatii, tolerancji, przełamujemy stereotypy, uwrażliwiamy na potrzeby innych oraz odwracamy uwagę od własnych, wygórowanych wymagań, które niejednokrotnie skłaniają ich do popełniania przestępstw – podkreśla wychowawca. Uświadamiamy im także, że pomagając innym pomagają także sobie. Robiąc coś dla innych wzmacniają poczucie własnej wartości, czują się potrzebni, a także uczą się nowych umiejętności: współpracy w grupie, systematyczności, kształtują nawyk pracy. Te umiejętności ułatwią im powrót do społeczeństwa po odbyciu kary. Warto zaznaczyć, że udział skazanych w akcjach pomocowych wpływa także na zmianę stereotypów na ich temat funkcjonujących w społeczeństwie. To również ma pozytywny wpływ na  proces readaptacji społecznej – dodaje.
 
Akcja będzie trwała przez kilka dni, aż wszystkie torby zostaną rozdane. Będą je dostarczać pracownicy Domu Dziennego  Pobytu "Rodzina", którzy systematycznie udzielają im pomocy i wsparcia.
- Ze względu na pandemię i wprowadzone obostrzenia mające na celu zapobieganie szerzeniu się koronawirusa seniorzy nie przychodzą do prowadzonej przez nas świetlicy. Cały czas mogą liczyć na naszą pomoc i wsparcie. Systematycznie nasi pracownicy dostarczają im paczki żywnościowe, posiłki i pomagają w załatwianiu najpilniejszych potrzeb. Torby z odblaskami, z pewnością sprawią im wiele przyjemności i poprawią ich bezpieczeństwo podczas poruszania się po drodze. Dadzą im także poczucie, że nie są sami, że ktoś o nich pamięta. To naprawdę ważne, bo samotność to jedna z najgorszych rzeczy, która może przytrafić się człowiekowi - mówi Elżbieta Bula, kierownik Domu Dziennego Pobytu "Rodzina" w Zabrzu.
 
Źródło: Zakład Karny w Zabrzu