WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

01.08.2018Co dalej z KWK Sośnica?

 
Ostateczna decyzja o przyszłości kopalni Sośnica w Gliwicach ma zapaść na początku przyszłego roku. Przyszłość zakładu, który zatrudnia ponad 2 tys. ludzi ciągle jest niepewna. Kopalnia cały czas figuruje na liście nierentownych i przekazanych do likwidacji. Skreślenia z tej listy chce polski rząd. 
 
Polski rząd może wystąpić w tej sprawie do Komisji Europejskiej. Wiceminister Energii – Grzegorz Tobiszowski – powołuje się przy tym na ostatnie wyniki wydobycia. Podczas wizyty na Śląsku podkreślał, że dodatnie wyniki wydobycia po siedmiu miesiącach tego roku są dobrym prognostykiem w kontekście całego roku. Byłby to wtedy drugi rok z rządu z pełną rentownością. A to z kolei oznaczałoby, że KWK Sośnica powinna zostać w strukturach Polskiej Grupy Górniczej jako zakład w pełni działający i przynoszący zyski. Dla ponad 2 tys.  górników i współpracowników kopalni oznaczałoby to pewną przyszłość.
- Mamy możliwości, by zdecydowanie patrzeć w przyszłość na kolejne lata. Sośnica powinna być dobrym aktywem w PGG przez najbliższe lata - mówił wiceminister Tobiszowski.
 
Plik dźwiękowy: kopalnia_sosnica.mp3
 
Wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zdjęcia z listy kopalń przekazywanych do spółki restrukturyzacyjnej gliwickiej kopalni Sośnica ma zostać skierowany na początku przyszłego roku. Najpierw – jak podkreślał Tobiszowski – kopalnia zostanie oceniona w kontekście rentowności w całym 2018 roku.
 
Fot: pgg.pl